China Daily

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, pazartesi günü basına yaptığı açıklamada, Tokyo Olimpiyatları ve Engelli Olimpiyatları karşılaşmalarının yapılacağı herhangi bir yerde oyunlar sırasında Covid-19 salgın nedeniyle acil durum ilan edilmesi halinde karşılaşmaların seyircisiz süreceğini söyledi.

Oyunların 23 Temmuz’da başlamasına bir ay kala, Suga, farklı taraflardan olimpiyatların iptal edilmesine yönelik çağrıların artmasına rağmen, Olimpiyat Oyunları’nı planlandığı gibi yapmaya yönetiminin kararlılığını bir kez daha gösterdi. 

Japon hükümeti Tokyo Olimpiyatları’nı yumuşak gücünü desteklemek için önemli bir fırsat olarak görse bile, Japon halkının Olimpiyatlara olan hevesi geçen yıl ertelenmesinden bu yana sürekli olarak azaldı. 

Son aylarda Japonya’da bazı yerlerde yeni koronavirüs salgınının canlanması, halkın Olimpiyatların yeni bulaşma vakalarında yükselişe yol açmayacağına dair güvenine gölge düşürdü ve Olimpiyatların, virüsün küresel olarak bulaşmasına yeni kanallar açacağı korkusu var.

JAPON HALKININ OLİMPİYATLARA OLAN İLGİSİ AZALDI 

Japonya’dan bazı meşale taşıyıcılar Olimpiyat meşalesinin ülkede el değiştirmesi etkinliğinden çekildi. Son kamuoyu araştırmaları, Japon halkının sadece yüzde 34’ünün oyunların planlandığı gibi yapılmasını desteklediğini gösteriyor. Tahmin edildiği gibi Suga yönetimi, oyunların yapılmasını sağlamak için elinden geleni yapacak. Ancak Olimpiyat oyunları sırasında meydana gelebilecek salgın önleme ve kontrolle ilgili belirsizliklerin testlerine dayanıp dayanamayacağı zamanla görülecek.

Virüsü içeride henüz kontrol altına alamadığı için insanlar, dünyanın her yerinden kısa sürede Japonya’ya çok sayıda katılımcı akın edeceği zaman önleme ve kontrol konusunun üstesinden nasıl gelineceğini sorgulamakta haklılar. 

Japonya’nın, UEFA Avrupa Şampiyonası sırasında salgın önleme ve kontrol çalışmaları organizasyonundan dersler çıkarabileceği, sıkı salgın önleme ile kontrol önlemlerini yerine getirebileceği ve bu özel zamanda Olimpiyatların güvenliği ve başarısını garanti edecek acil durumlara hazırlanabileceği umuluyor.

Tokyo Olimpiyatları’nın insanlığın virüse karşı mücadelesinde birlik ve kararlılığını göstereceği bir sahne haline gelebilmesi tüm dünyanın ortak arzusu olmalıdır. Bu oyunlara sporun ötesinde özel bir anlam bahşedecektir.