CRI Türk Dış Haberler Servisi

Tokyo Olimpiyatları yaklaşırken Japonya’da salgın konusu gündemden düşmüyor. Kyodo Haber Ajansı’nın hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, düşüş göstermeyen Covid-19 vakalarına karşı başkentte olağanüstü hâl uygulanması yeniden gündeme geldi.

Başbakan Suga Yoshihide, Sağlık Bakanı Tamura Norihisa ve Covid-19 ile Mücadeleden Sorumlu Kabine Üyesi Nishimura Yasutoşi düzenlediği acil toplantı ardından yaptığı basında açıklamasında, “Tokyo’daki vakalar yükseliş trendinde. Salgının yayılmasını durdurmak için elimizden geleni yapacağız.” diyerek yeni bir sürece işaret etmişti. Beklenen açıklama gecikmedi ve ülkede yaz boyunca olağanüstü hâl ilan edildi. 

Söz konusu tarihlerin olimpiyatların tümünü kapsıyor olması, endişeleri artırdı.  

Beklenen tedbirler arasında Tokyo ve çevresinde, restoran çalışma saatlerinin kısaltılması, alkollü içecek satışının kısıtlanması gibi çeşitli karantina önlemlerinin yanı sıra sokağa çıkma yasağı da söz konusu.

SUGA HÜKÜMETİ BÜYÜK BİR KRİZİN İÇİNDE

Olimpiyatlar öncesi yapılan kamuoyu yoklamaları halkın yüzde 52’nin etkinliğe karşı çıktığını ortaya koymuştu. Son günlerde ise protestolar iyice artmış durumda. Ibareke eyaletinde meşale taşıyan sporcuya düzenlenen su tabancalı saldırı dünya basınında geniş yer tutmuştu.

AŞILAMA HEZEYANI

Japonya’da aşılama hızı oldukça yavaş ilerliyor. Nüfusun yüzde 15’nin aşılanmış olması olimpiyat oyunları için büyük bir risk teşkil ediyor. Japonya sağlık otoritelerindeki aksaklıklar bununla da sınırlı değil. Daha önce düşük kapasiteli şırıngalar yüzünden milyonlarca doz BioNTech aşısı çöpe gitmişti. Öte yandan olimpiyatların daha sorunsuz geçmesi için Çin Halk Cumhuriyeti’nin aşı teklifi ise Japon hükümeti tarafınca reddedilmişti.