abe

Haber / Yorum: Mehmet Emre Öztürk

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Japonya’nın Taiwan’ı uluslararası statüsünü oluşturması için desteklemesi yönünde açıklamalarda bulundu. Eski Başbakan Abe, Japonya ile Taiwan arasındaki derin dostluğa atıfta bulunarak Taiwan Adası’ndaki ayrılıkçı güçlere aktif destek çağrı yaptı.

Tokyo merkezli Sankei Gazetesi’ne göre Abe, “Koşullar izin verirse, geçen yıl temmuz ayı sonlarında vefat eden eski Başkan Lee Teng-hui’nin mezarını ziyaret etmek isterim.” ifadelerine yer verdi.

Abe’nin açıklamalarıyla ilgili olarak Taiwan medyası, Taiwan Adası’nın Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’ne (DSA) gözlemci olarak katılmasını ve Kapsamlı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’nda (CPTPP) yer alması gerektiğine yönelik haberlere yer verdi.

Tsai Ing-wen yönetiminden ise Abe’nin Taiwan ziyaretini içtenlikle karşılayacağını ve gerekli iş birliğini sağlamak için elinden geleni yapacağı yönünde açıklama geldi.

ULUSLARARASI NORMLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Hint-Pasifik stratejisinde bayrak taşıyıcısı rolü üstlenen Japon Liberal Demokrat Parti (LDP) hükümeti “Tek Çin” ilkesini görmezden gelerek, saldırgan politikalar izlemeye devam ediyor. Taiwan’daki ayrılıkçı Tsai yönetimin DSA üzerinden kazanım elde etmesi tekrar gündeme getirilmek isteniyor. Fakat, DSÖ’ye üye ülkelerin büyük çoğunluğu “Tek Çin” ilkesini izleyerek, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2758 ve DSA’nın 25/1 sayılı kararın korumasını nedeniyle Taiwan’ın kurulda yer alması uluslararası normlar ile ters düşüyor.

BEYAZ KİTAP’TA TAIWAN SAYFASI

Geçtiğimiz ay, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga Taiwan’dan bir “devlet” olarak söz etmiş ve Savunma Bakan Yardımcısı Yasuhide Nakayama, ABD’li bir düşünce kuruluşu olan Hudson Enstitüsü’nde gerçekleşen etkinlikte, Taiwan’ın askeri anlamda Çin’e karşı güçlendirilmesini savunmuştu. Japon hükümeti, ABD’nin Çin’i kontrol altına almaya yönelik diplomatik ve güvenlik stratejisinde aktif olarak yer almak istediği uzmanların ortak görüşü.

Kısa süre önce Japonya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan “Güvenlik ve Savunma Konulu Beyaz Kitap” Taiwan’ın Çin haritasından çıkaran Japon hükümeti, ABD ile ortak yaklaşım sergilenmesi gerektiğinin altını çizdi.