Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbing, Japonya Savunma Bakan Yardımcısı’nın “Çin tehdidi” propogandası yaparak büyük ülkeler arasında anlaşmazlıkları kışkırttığını ifade etti.

Japonya Savunma Bakan Yardımcısı, Çin ile Rusya arasındaki işbirliğinin giderek “daha büyük tehdit oluşturduğunu” söyleyerek, Taiwan bölgesiyle ilgili bazı iddialar ortaya attı.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sözcü Wang Wenbin, Japonya Savunma Bakan Yardımcısı’nın “Çin tehdidi” propogandası yaparak büyük ülkeler arası anlaşmazlıkları kışkırttığını ve Çin’in Japonya nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Sözcü Wang, “Bazı Japon siyasetçiler, Çin’in barışçı kalkınma hedefini hiçe sayıyor; Çin’in normal savunma tesisleri inşası dahil ekonomik ve sosyal kalkınmasını asılsız şekilde eleştirip ‘Çin tehdidi’ iddiasını yayıyor. Büyük devletler arasında anlaşmazlıkları kışkırtıcı nitelikteki ve bir dönem militarist işgal suçu işleyen Japonya’nın tekrar askeri girişimlerde bulunmak için bahane aradığını gösteren bu eylemler sorumsuzca ve çok tehlikelidir. Ayrıca söz konusu Japon siyasetçi Taiwan’ı ‘ülke’ olarak adlandırdı. Bu, iki ülke arasındaki 4 siyasi belgeye ve Japonya hükümetinin yaptığı ‘Taiwan’ı ülke olarak görmeme’ taahhüdüne aykırıdır.” diye konuştu.

Sözcü, Japonya hükümetinden bu konuda geçerli bir açıklama yapmasını ve benzer olayların tekrarlanmamasını garanti etmesini istediklerini belirtti.

Dünyada tek bir Çin devletinin bulunduğuna ve Taiwan’ın Çin topraklarının bölünmez bir parçası olduğuna dikkat çeken sözcü, Çin’in ulusal egemenliği ve birliğini korumaya kararlı olduğunu vurguladı.