2020’de aniden çıkan salgının ardından gelen arz şokları karşısında Japon hükümeti, Japon şirketlerini Çin’e olan bağımlılıklarını yeniden düşünmeye çağırmıştı ve hatta şirketlerin Japonya’ya geri taşınması için ödeme yapmıştı. Ancak bir yıl sonra Japon şirketleri Çin’de kalmaya karar verdi.

Çin-Japonya Ticaret Odası dün Beijing’de “Çin Ekonomisi ve Japon İşletmeleri 2020” başlıklı bir rapor yayınladı.

Rapor, salgınının ve Çin-Amerika Birleşik Devletleri ticaret sürtüşmelerinin devam eden etkisine rağmen, Japon şirketlerinin yüzde 60’ından fazlasının 2020’de kar elde etmesinin beklendiğini ve 2020’de Çin’de iş yapma beklentileri konusunda iyimser olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Çin’deki Japonya Ticaret Odası Başkanı Miko Shin Daisuke, Japon fonlu şirketlerin yüzde 63,5’inin 2020’de Çin’de “kârlılık” elde etmesinin beklendiğine dikkat çekerek, bu rakamın büyük ülkelerdeki ortalama yüzde 48,9’un üzerinde olduğunu belirtti.

Görüşülen şirketlerin yüzde 92,2’si önümüzdeki 1-2 yıl içinde Çin’deki işlerini büyüteceklerini veya sürdüreceklerini söyledi.

Çin’den taşınma veya Çin’den çekilme olgusunda, görüşülen şirketlerin sadece yüzde 7,2’si üretim üslerini değiştireceklerini belirtirken, görüşülen şirketlerin kalan yüzde 92,8’i böyle bir planları olmadığını belirtti.

Japon şirketlerinin neden Çin pazarında kalmaya devam ettiği konusunda, Mikoshen üç ana neden olduğuna inanıyor. Birincisi, yeni ticaret ortakları bulmak kolay değil. İkincisi, Çin dışında hala belirsiz faktörler var. Üçüncüsü, tedarikçiyi değiştirmek istiyorsanız, müşterinin onayını almanız gerekir.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında Çin ile Japonya arasındaki toplam ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 0,8 artarak 317,53 milyar ABD Doları oldu. Bunların arasında, Çin’in Japonya’ya ihracatı yıllık yüzde 0,4 düşüşle 142,66 milyar ABD Doları, Çin’in Japonya’dan ithalatı ise yıllık yüzde 1,8 artışla 174,87 milyar ABD Doları oldu. Aynı yıl Japonya, Çin’de yıllık yüzde 20,1 düşüşle 799 projeye yatırım yaptı ve fiili kullanım miktarı yıllık yüzde 9,3 düşüşle 3,37 milyar ABD Doları oldu.