Haber / Yorum: Mehmet Emre Öztürk

Japonya’da Tokyo Olimpiyatları için tepkiler sürüyor.  Ibaraki eyaletinde olimpiyat meşalesi taşıyan bir sporcuya su fırlatarak tepki gösterildi. Polis, olimpiyatları protesto eden 53 yaşındaki kadını gözaltına alarak olay yerinden uzaklaştırdı.

Olimpiyatlara tepki kamuoyu ile sınırlı kalmadı. Siyasi alanda da çeşitli çatlakların meydana gelmesine sebep oldu. 4 Haziran’da yapılan Tokyo Büyükşehir Meclisi seçimlerinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) çoğunluğu sağlayamadı. Mağlubiyet ardından Yoshihide Suga hükümetinin artan ulusal baskı ile yeni bir hükümet seçimine dayanaklılığı sorgulanıyor.

Seçimleri kazanan isim ise son günlerin tartışılan ismi Tokyo Valisi Yuriko Koike. Yakaladığı ivme ile isminden sıkça söz ettiren Koike, LDP’nin iç politikada yaşadığı hezeyan için alternatif olarak görülüyor.

YENİ BİR SİYASİ AKTÖR

Vali Koike, 2016 yılında Tokyo’nun ilk kadın valisi seçildi. Dünya Ekonomik Forumu’nun “Cinsiyet Raporu 2020”de 153 ülke arasında 121. sırada yer aldığı Japonya’nın kritik sorunu olan kadın hakları sorunlarına odaklandı. Vali olarak ilk görevlerinden biri, çalışma ve çocuk yetiştirme arasında seçim yapmak zorunda kalmamaları için kadınların çalışma ortamını değiştirmekti. Bugün, Tokyo Büyükşehir Meclisi üyelerinin yüzde 29’unu kadınlar oluşturuyor. Koike, Japon kadınlarını güçlendirmek için bir vizyon oluşturmak için güçlerini birleştiren kadın yönetimler ve belediye başkanlarından oluşan bir ağa liderlik ediyor.

Alternatif olarak, Koike sıfırdan yeni bir muhafazakâr oluşum başlatabilir. Shinzo Abe ile artan neo-muhafazakâr geleneğin tekrar farklı bir yola girmesi ise beklenen adım olarak değerlendiriliyor.

OLİMPİYATLAR KONUSUNDA HALKIN NABZINI TUTTU

Vali Yuriko Koike, olimpiyatların güvenli ve emniyetli bir şekilde geçmesi için elinden gelenin en iyisini yapacağı sürekli yineliyordu. Aslında olimpiyatlara karşı keskin bir duruş sergilemese de basın toplantılarında sinirli bir tonda yeni enfeksiyonların “hiç azalmadığını” söylemesi halkın desteğini kazanmasına yardımcı oldu.

Olimpiyatların tartışıldığı bahar aylarında Suga ve kabinesi enfeksiyonların varlığını görmezden gelirken, Koike yetkilileri, “Vali, kamuoyunu ve ilgililerin hareketlerini inceledikten sonra karar verecek.” diyerek halkın nabzını tutmaya devam etmişti.