Japonya Merkez Bankası (BOJ), bu ayki toplantısında faiz oranını değiştirmedi.  BOJ’un faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz  oranının yüzde -0,1 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi.Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi.

BOJ en son 2016 yılı Ocak’ta faizi yüzde 0,0-0,1 aralığından bugünkü eksi seviyesine çekmişti.

Banka son 43 toplantıda faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

BOJ yaptığı açıklamada, borsa yatırım fonları (BYF) için yıllık 6 trilyon hızla ve Japon gayrimenkul yatırım ortaklıklarında yıllık 90 milyar yenle alım yapma taahhütlerini kaldırdığını belirtti. Ancak BYF’ler için yıllık 12 trilyon yen ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları için 180 milyar yen tavanlarını korudu.

Banka, uzun vadeli faiz oranları için +/- 0,20 olan hareket bandını +/- 0,25 olarak değiştirdi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Yüzde 2 enflasyon hedefimizi başarmak için parasal gevşemenin sürdürülebilir bir şekilde devam  ettirilmesinin gerekli olduğu kararına vardık.” denildi.

Açıklamaya göre Banka, uzun vadeli tahvil getirileri için hareket  bandında yapılan genişletmeyi katı bir şekilde uygulamayacak, kısa  vadede önceliği ekonominin desteklenmesi için borçlanma maliyetlerini  istikrarlı şekilde düşük tutmaya vermeye devam edecek.