China Daily

Japonya Nükleer Düzenleme Kurumu, çarşamba günü Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi’nin Fukushima nükleer santralinde nükleer atık bulaşmış suyu boruyla okyanusa taşıma planına ilk onayı verdi. 

2011 yılında okyanusta meydana gelen depremin ardından tsunami dalgalarının Fukushima’daki nükleer santraline çarparak, yedek elektrik kaynağını işlemez hale getirmesi ve reaktörlerden üçünde erimeyi tetiklemesinden sonra zarar gören reaktörleri soğutmak için su kullanılmıştı. 

Bu karar Japon hükümeti ve Japon şirketinin bu sorunu insanlığa doğru yöneltmede birlikte olduğunu gösteriyor. Ve bu felaket plan yüzünden Japon halkı ilk zarar görecekler arasında yer alacak. Yerel haberlere göre, birçok Japon sakini zaten plana güçlü şekilde muhalefetini dile getirdi. 

Fukushima Balıkçılık Kooperatifleri Federasyonu Başkanı Satoshi Nozaki, planın, yerel balıkçılık endüstrisinin ölüm haberini vereceğini söyledi. Zaten, dünyanın her yerinden ithalatçılar Fukushima’dan tarımsal ve balık ürünleri almayı reddetti. Soyadı Uno olan Fukushima sakinlerinden biri, gelecek nesilleri etkileyecek bir şey olan bu karara karşı öfkesini dile getirdi. 

FELAKET PLANI DURDURULMALI

Japonya’nın yakın komşuları, Çin ve Güney Kore sakinleri, radyoaktifli suyun okyanusa boşaltılmasından az zarar görmeyecekler. Çinli ve Güney Koreli balıkçılar da bölgede balıkçılık yapmayı bırakmak zorunda kalabilirler. Fukushima’dan balık servisi yapılacağını duyan Güney Koreli sporcular 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kendi yiyeceklerini getirmişlerdi.

Bütün denizler birbirine bağlı olduğu için ne Kuzey Amerika ne de Avrupa, Japonya’nın nükleer atık bulaşmış suyu okyanusa boşaltması halinde kaderlerinden kaçamazlar. CCTV, Fukushima’daki nükleer atıklı suyun Kuzey Amerika’ya 57 gün içinde ulaşacağını bildirdi. Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi suyu okyanusa boşaltmak için nisan ayında boruları döşemeye başladı ve boşaltmanın gelecek yıl başlaması planlanıyor. Dünya Japonya’nın, bu felaket planını uygulamaya koymasını durdurmalıdır.