Amerikalı e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve beraberindeki 3 kişi, Blue Origin şirketinin geliştirdiği New Shepard aracıyla Texas’ın batısından uzaya fırlatıldı. 11 dakikalık uçuşun ardından kapsül, başarıyla dünyaya döndü.

Mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve pilotsuz yapılan uçuş, tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor. Uçuşta Bezos’a kardeşi Mark Bezos’un yanı sıra Amerikalı kadın havacı 82 yaşındaki Wally Funk ve Somerset Capitals Partner şirketinin üst yöneticisinin 18 yaşındaki fizik öğrencisi oğlu Olivier Deamon eşlik etti. Oliver Deamen uzaya gidecek “en genç”, Funk ise “en yaşlı” kişi oldu. Bezos dâhil 4 kişiyi taşıyan New Shepard uzay aracı sorunsuz şekilde yeryüzüne indi.

İngiliz iş adamı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti.

Branson dâhil 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New Mexico eyaletinden fırlatılmış, araç Branson ve beraberindekilerle sorunsuz şekilde yeryüzüne inmişti.