Uçan araba ilk şehirlerarası uçuşunu gerçekleştirdi. 2020’lerin sonlarına doğru uçan arabaların şehirlerde kullanılması bekleniyor.

Uçan arabalar denince akıllara ilk gelen “Jetgiller” çizgi filmi oluyor. 1960’lı yıllarda yayınlanan ve gelecek tasviri ile hepimizin hayallerini süsleyen bu çizgi filmdekiler bugün birer birer hayatımıza giriyor.

“Jetgiller”de izlediğimiz robotlar, görüntülü konuşmalar, tabletten okunan gazeteler, akıllı ev sistemleri gündelik hayatımıza çoktan girdi. Ancak bu çizgi filmde izlediğimiz uçan arabalar bütün çocukların en çok görmeyi istediği şeydi. İşte bu fütüristik hayallerden en önemlisinde büyük bir yol alındı. CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu “Yakın Gelecek” programında da konunun detayları ele alındı.

Raporlara göre, bugün dünya üzerinde uçan araba hayalini gerçeğe dönüştürmeye çalışan 100’den fazla şirket bulunuyor. Slovakya’daki bu şirketlerden biri ilk testini başarıyla tamamladı. Slovakya’da gerçekleştirilen testlerde bir uçan araba prototipi iki şehir arasında seyahat etti.

Slovakya’nın Nitra kentindeki havalimanından kalkan uçan araba başkent Bratislava’daki uluslararası havalimanına iniş yaptı. “Klein Vision” adındaki şirketin geliştirdiği “AirCar” adındaki uçan arabanın, otomobilden uçağa dönüşmesi sadece 2 dakika 15 saniye sürüyor. 200 kilogram taşıma kapasitesine sahip olan uçan araba aynı anda 2 kişiyi taşıyabiliyor. Yaklaşık 2 bin 500 metre yüksekliğe ulaşan uçan arabanın havadayken hızı saatte 170 kilometreyi aştı. Aracın geliştiricisi Prof. Stefan Klein, “AirCar”ın tamamlandığında 1000 kilometre menzile sahip olacağını söyledi.

UÇAN ARABALAR İÇİN TARİH VERDİ

Öte yandan Hyundai Avrupa operasyonları birimi CEO’su Micheal Cole da, katıldığı bir etkinlikte özellikle 2030 yılına kadar uçan arabaların şehirlerde kullanılacağını ve bunun büyük bir fırsat olacağını belirtti.

Softtech’in gelecek yıllarda yükselişte olması beklenen teknoloji trendlerini ele aldığı “2021 Teknoloji Raporu”na göre de uzay ulaşımı, demir yolu ulaşımı ve sürücüsüz araçlardan sonra uçan arabaların da yakın bir gelecekte, aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkenin gündeminde daha geniş yer tutacağına dikkat çekiliyor.

Raporda yer alan yıllara endeksli teknoloji öngörülerine göre, “Mobil Cihaz Dönemi” olarak adlandırılan 2020 ile 2023 yılları arasında; 5G, uç yapay zekâ, sesli asistan, sanal çalışma alanları, uzaktan çalışma, izleme teknolojileri, anında nokta atışı teslimat, sürdürülebilirlik ve çevre konuları öne çıkarken 2023-2028 yılları arasında ise yapay zekâ iş arkadaşları, dijital göçebeler ve otonom araçlar gündeme geliyor. 2028 ile 2036 yıllarında akıllı şehirler, dijital iş hayatı, kuantum yapay zekâ ve temel gelir radara girerken 2036 ila 2080 yıllarında; yapay şirket, insansı yapay zekâ, dijital gerçeklik, artırılmış insan ve insan ömrü konularının öne çıkması bekleniyor.