CRI Türk Dış Haberler Servisi

Kuzeydoğu Çin’in Jilin eyaleti, Covid-19 vakalarındaki artışla başa çıkmak için sekiz hastane ve iki karantina merkezi inşa etti. Eyalet yetkileri, Omicron salgınına karşı savaşın kritik bir aşamada olduğunu ve salgını mümkün olan en kısa sürede kontrol altına almak için tüm kaynakları seferber edildiğini açıkladı.

Şu ana kadar Jilin’de 11 bin 488 yatak sağlayan hastane inşa edildi. Jilin Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Gao Peng, çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, 662 ayrı odaya sahip iki geçici karantina merkezinin de yerinde olduğunu söyledi. Gao, 5 binden fazla yataklı iki hastane ve beş karantina merkezinin de yapım aşamasında olduğunu söyledi. Gao Peng, “Son iki yılda ülke çapındaki anti-salgın mücadele deneyiminde geçici hastanelerin ve karantina tesislerinin, hastaların barınma ve tedavi edilmesinde önemli bir rol oynadığını, bu da enfeksiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.” dedi. Eyalette salgından en çok etkilenen üç şehir olan Jilin, Hunchun ve Changchun’da acil durum hastaneleri inşa edilmeye devam ediyor.

Jilin’e tıbbi yardım için Kuzeydoğu Çin’in Heilongjiang, Doğu Çin’in Jiangxi, Orta Çin’in Henan eyaleti ve Kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nden dört sağlık ekibi sevk edildi. Jilin’in komşu eyaleti olan Liaoning de yardım olarak 30’dan fazla negatif basınçlı ambulans gönderdi.  Global Times’ın haberine göre, Çin’in acil durum hastanesi olan Wuhan Hastanesi ekibinin de Jilin şehrine gittiği öğrenildi.

“DAHA FAZLA ÖNLEM DAHA AZ ZARAR”

İsminin açıklanmamasını talep eden Beijing merkezli bir immünolog Global Times’a, daha kararlı ve katı bir politikanın benimsenmesi durumunda Jilin eyaletinde daha katı önlemler alınmasının daha az zarar ile salgın dalgasını atlatmaya yardımcı olacağını dile getirdi. İmmünolog ayrıca Jilin’deki geniş kırsal alanlara daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gao’ya göre ise, şiddetli semptomları olan hastalar belirlenen hastanelere gönderilirken, asemptomatik veya hafif semptomları olanlar derme çatma hastanelere gönderilecek.

KARANTİNA OTELLERİ HAZIR

Jilin şehri, yakın temaslıların karantinası için kullanılmak üzere 220 otelde 15 binden fazla oda belirledi. Gaoxin Güney Bölgesi’ndeki geçici karantina merkezi, yaklaşık 2 bin işçi ve 300’den fazla makinenin 24 saatlik çalışması sonucu en kısa sürede kullanıma açılacak.

Jilin’de bir sağlık görevlisi olan Li Luyao, Global Times’a verdiği demeçte, Jilin’de belirlenen hastanelerde sağlık ekiplerinin üzerindeki yükün artık hafiflediğini ve tesislerin kullanıma açılmasıyla birlikte hastaların daha hızlı tedavi edildiğini söyledi.