CGTN / Adriel Kasonta

Ukrayna’daki çatışmanın çıkmasından bu yana Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  First Lady’si Jill Biden bu trajediden etkilenenlere yardım etmek için perde arkasında çok aktif çalışıyor. Jill Biden mart ayında savaşın yıktığı Ukrayna’dan gelen mültecilere tıbbi yardımın ulaştırıldığından emin olmak için Polonyalı mevkidaşı Agata Kornhauser-Duda ile yakından iş birliği yaparken, yakın zamanda bir adım daha ileri atıp şahsen Romanya ve Slovakya’ya giderek yerinden olmuş Ukraynalı ailelere açıkça avutmaya karar verdi.

First Lady’nin 5-9 Mayıs arasındaki dört günlük ziyareti ülkesinin Ukrayna davasına bağlılığını göstermek ve komşuların verdiği desteği takdir etmeyi amaçlıyordu. Dahası, geçen hafta pazar günü Anneler Günü’ne rastladığını düşünürsek, bu ziyaret Başkan Joe Biden’ın imajını güçlendirme konusunda bir sempati atağı olarak da hizmet etti. Jill Biden 6 Mayıs’ta Romanya’nın Köstence kenti yakınındaki Mihail Kogalniceanu hava üssüne kısa bir ziyaret yaparak oradaki Amerikan askerleri ile biraz zaman geçirdi ve kısa süre sonra ülkenin başkenti Bükreş’e gitti.

JILL BIDEN UKRAYNA’DA OLENA ZELENSKA İLE GÖRÜŞTÜ

Jill Biden Bükreş’teyken ABD büyükelçiliği çalışanları, Romanya hükümet yetkilileri ve Romanyalı mevkidaşı, halen lise İngilizce öğretmenliğine devam eden Carmen Iohannis ile görüştü. Ancak bölgeye ziyaretini duyuran bir Tweette belirtilen Jill Biden’ın ziyaretinin merkezi “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in savaşı nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan Ukraynalı anneler ve çocuklarla” görüşmekti. First Lady cumartesi ünü planlanan bir sınıftaki heyecan verici ve duygusal ziyarette bir grup Ukraynalı anne, eğitimciler ve hükümet dışı kuruluşların kurucuları ile savaş deneyimi, yedinden olma ve yeni koşullara uyum sağlama yeteneği hakkında konuşmak için bir araya geldi. 

Anlaşılır bir biçimde, ev sahibi ülkeye samimi tebriklerini ifade etmek için birçok kişi bir araya geldi. Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminlerine göre Romanya, Ukrayna’dan gelen 800 binden fazla mülteciyi aldı ve bunların 80 bin kadarı sürekli bu ülkede kalmayı planlıyor. Çocuklar konusunda ise, Romanya Eğitim Bakanlığının bin 700 Ukraynalı öğrencinin şu anda ülkenin okulları ve kreşlerine kayıt edildiğini ilan ettiğini belirtmek gerekir.

Jill Biden’ın Slovakya ziyareti sırasında benzer bir plan uygulandı ama bazı belirli değişikliklere işaret etmek gerekir. Bu kesinlikle daha etkileşimli bir yaklaşımla ilgili, First Lady Slovakya’nın Kosice kentindeki bir mülteci merkezindeki bir toplantıya katılan öğretmenlerden birinden, devam eden savaşı ülkelerindeki çocuklara nasıl açıkladıklarını söylemesini istedi. Yanıt “açıklamak çok zor” olduğu için, Biden hemen, bana göre çok özlü olan kendi açıklamasını söyledi: “Anlamsız.”

JILL BIDEN’IN “YUMUŞAK GÜÇ” PROJESİ HAREKETİ

First Lady “Amerikan halkının Ukraynalı annelerle birlikte olduğunu” ekledikten sonra, Slovakya Başbakanı Eduard Heger ile birlikte savaşın başlangıcından bu yana 400 binden fazla Ukraynalı mültecinin geçtiği Vysne Nemecke sınır geçiş noktasını ziyaret etti. Jill Biden’ın Doğu Avrupa ziyaretinin zirvesi, ana akım medyanın belirtmekten hoşlandığı üzere, pazartesi günü Ukrayna’ya yaptığı “ilan edilmemiş” bir saatlik ziyaretti. Bu ziyarette Jill Biden Ukraynalı mevkidaşı Olena Zelenska ile görüştü. Önemli bir şekilde, ülkesindeki savaşın çıkmasından bu yana Zelenska ilk kez halkın önüne çıktı, dolayısıyla bu görünüşte beklenmedik baş başa görüşmenin önem ve ciddiyetini vurgulamaya gerek yok.

Jill Biden’ın “Ukrayna halkına bu savaşın sona ermek zorunda olduğunu göstermek” istediğini duymak övgüye değer olsa da, kendisinin son Doğu Avrupa ziyaretinin bu amaca nasıl ulaşacağı konusunda insanın kafası karışıyor. Başkan Joe Biden’ın sadece sahadaki insanların açılarını daha da uzatan Ukrayna’ya sürekli ölümcül silahlar gönderme gayretini dikkate alarak, Jill Biden’ın “yumuşak güç” projesi hareketinin, çatışmayı sona erdirmek için fiili bir ziyaret olmaktan çok eşinin ülke içinde düşen popülaritesinin kurtarmak için giriştiği bir halkla ilişkiler numarasından başka bir şey olmadığı görülüyor.