Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden eski başkan Donald Trump tarafından imzalanan Tiktok ve WeChat’la ilgili kararı geri çekti. Biden bunun yerine yeni bir kararname imzaladı ve bir kez daha Trump döneminin siyasi mirasını devirdiğini gösterdi.

TikTok ABD yönetiminin sınır ötesi işlemleri inceleyen bir çalışma grubu tarafından yeniden denetlenecek. Wall Street Journal’da yer alan habere göre, söz konusu girişim ABD yönetimi giderek netleşen Çin politikasındaki son trendi gösteriyor. ABD, Çin’in ekonomik ve jeopolitik gücüne karşı daha sert bir tavır benimsiyor.

Joe Biden’ın imzaladığı yeni icra emrine göre, ABD Ticaret Bakanlığı en son tedarik zinciri güvenlik kuralları kapsamında Çin gibi “yabancı rakipler” ile bağlantılı uygulamaları değerlendirecek ve “uygun önlemleri” alacak.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Biden ABD Ticaret Bakanlığı’nın “yabancı rakipler tarafından sahip olunan, kontrol edilen veya bu rakiplerin personeli tarafından tasarlanan, geliştirilen, üretilen veya sağlanan” uygulamaları değerlendirmesi ve bu uygulamaların ABD’nin ulusal ve halk güvenliğini tehlikeye atan gereksiz veya kabul edilmez riskleri getirip getirmediğini denetlemesini talep etti.

Yeni icra emri, ABD’nin ulusal güvenliği ve halk verilerinin güvenliğine tehdit oluşturabilecek uygulamalar” için standartlar belirledi. Bu standartlara göre, bir uygulama yabancı düşman asker veya istihbarat faaliyetleri bireyi tarafından sahip olunan, kontrol edilen veya yönetilen uygulamalarla ticaret yapması; kötü niyetli ağ faaliyetlerine katılması; hassas kişisel veriler toplayan uygulamalarla ilişkilendirmesi durumunda daha büyük bir risk taşıdığı tanımlanacak.