Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Başkan Joe Biden’ın haftaya koronavirüs ile mücadele mesajlarıyla başladığını aktaran Ediz Tiyanşan, ülke genelinde hızla bulaşmaya devam eden Delta varyantına karşı korunmak için aşı olmayanlara çağrılar yapıldığını kaydetti.

BIDEN’DAN DELTA VARYANTI UYARISI

ABD’de hafta sonuna kadar 160 milyon kişinin tamamen aşılanmış olmasının beklendiğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden halkı rehavete karşı uyardı çünkü halkın yarısının aşılanmış olması salgınların duracağı anlamına gelmiyor. Üstelikte Delta varyantının ülkede bu kadar çok yayılmışken. Delta türevine ABD’nin neredeyse her eyaletinde rastlandı.

Şu anda virüsün daha önceki varyantlarına göre Delta’nın daha kolay bulaştığı ve gençler arasında hastalığın daha ciddi seyretmesine neden olduğu belirtiliyor. Bir yandan aşılanma rakamları artmasına rağmen virüsün tehlikesi de artıyor. Aşılanmamış olanlar arasında tehdit ciddi şekilde mevcut. Biden halka seslenerek ‘Lütfen hemen aşılanın’ ifadelerini kullandı. Biden, 42 bin eczanenin ülke genelinde aşı merkezi olarak kullanılacağını söyledi. Son duruma baktığımız zaman Biden yönetiminin aşılanma konusunda hedeflenen yerde olmadığını görüyoruz.

PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

OPEC ülkelerinin yeni üretim politikası üzerinde anlaşamaması üzerine petrol fiyatları en üst düzeye ulaştı. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üretimin azaltılması yönünde alınan kararın 8 ay daha geçerli olması önerisini reddedince görüşmeler askıya alınmış oldu. Bu nedenle petrol fiyatlarında dünya genelinde artış var. Reuters’taki haberlerde çelişkili bilgiler vardı. Ağustos ayında petrol üretiminin yapılmayacağı ya da bu toplantıların önümüzdeki günlerde tekrar yapılacağı yönünde bilgiler vardı. Üretimin ağustos ayının ortalarında yeniden artabileceği söyleniyor.

Varil petrol fiyatı dolar bazında 77,66 dolara çıkarak 2018 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. ABD’deki fiyat ise 76,90 dolar. Bu son yedi yılın en yüksek seviyesi olarak göze çarpıyor. ABD çok ciddi bir enerji tüketicisi olarak petrol fiyatlarından çok ciddi biçimde etkileniyor. Petrol fiyatlarının artışının siyasi olarak Biden’a karşı kullanıldığını, siyasi olarak tepki çektiğini de çok net görebiliyorum.

Enteresan bir olay daha yaşandı, petrol ihraç eden ülkelerin para birimleri de değer kazandı. Norveç, Rusya, Kanada’nın yanı sıra Avustralya, Yeni Zelanda para birimlerinin dahi artış gösterdiğini görüyoruz. Ama petrol tüketimi yüksek olan ülkelerde bu belirsizlik ciddi sorun teşkil ediyor.”