Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Başbakanlık binasında düzenlenen ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen partilerle ilgili yayımlanan raporu tamamıyla kabul ettiğini belirterek, milletvekillerinden özür diledi.

Johnson, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sue Gray’in hazırladığı raporun, polisin talebi üzerine sınırlandırılmış şekilde yayımlanmasının ardından Avam Kamarası’nda açıklamalarda bulundu.

Gray’in raporundaki genel bulguları “tam olarak” kabul ettiğini söyleyen Johnson, “Doğru yapamadığımız şeyler ve bu meselenin ele alınış şekli için üzgün olduğumu söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Johnson, salgının herkes için zor bir süreç olduğunu ve ülke genelindeki insanlardan büyük fedakârlıklar yapmasını istediğini aktararak, insanların hissettiği öfkeyi anladığını dile getirdi.

“Özür dilemek yetmez. Bu, aynada kendimize bakmamız ve öğrenmemiz gereken bir an.” diyen Johnson, raporda dile getirilen endişeleri gidermek için Başbakanlık Konutu ve Kabine Ofisi’nin işleyişinde gerekli değişiklikleri yapacağını kaydetti.

Johnson, “Anladım ve düzelteceğim. Bu ülkenin insanlarına sorunun ne olduğunu bildiğimi söylemek istiyorum.” dedi.

“POLİS SORUŞTURMASININ SONUÇLANMASINI BEKLEMELİYİZ”

Başbakan Johnson, Gray’in ilettiği bilgiler ve Başbakanlık’taki görevli polis memurlarının ifadeleri kapsamında polisin başlattığı soruşturmanın sonuçlarının da beklenmesi gerektiğine işaret etti.

Milletvekillerinin, Johnson’a, polis soruşturması sona erdikten sonra Gray’in raporunun tamamının yayımlanmasını taahhüt edip etmeyeceğini sorması üzerine Johnson, herhangi bir taahhütte bulunmadığını ve kararın daha sonra verileceğini aktardı.

Johnson, Muhafazakâr Parti Milletvekili Steve Baker’ın, tüm Covid-19 kurallarına titizlikle uyan ve bunun için çok acı çeken insanlara mesajının ne olduğunu sorması üzerine, bu kişilerin salgını kontrol etmeye yardımcı olduklarını söyleyerek, yaptıkları fedakârlık için teşekkür etti.

Sue Gray’in bugün yayımlanan raporunda, soruşturmaya konu etkinliklerin bazılarının, “halk sağlığı açısından taşıdığı riskler ve halka nasıl görünebilecekleri göz önüne alındığında ülke genelinde neler olduğu konusunda çok az düşünülerek yapıldığı” ifade edildi.

Raporda, bazı toplantılarda, “yalnızca hükümetin kalbinde çalışanlardan beklenen yüksek standartlar değil aynı zamanda o sırada tüm halktan beklenen standartlara uymada ciddi başarısızlıklar olduğu” belirtildi.

Metinde, “Farklı zamanlarda 10 Numara (Başbakanlık) ve Kabine Ofisi’nin farklı bölümleri, liderlik ve muhakeme başarısızlıkları gösterdi. Bazı olayların gerçekleşmesine izin verilmemeliydi.” denildi.

Başbakanlık binasının bahçesinin “uygun olmayan” bir şekilde “izin veya gözetim olmaksızın” toplanmalar için kullanıldığı vurgulanan raporda, biri Başbakan Johnson’ın binadaki kişisel dairesinde olmak üzere toplam 12 etkinliğin polis tarafından soruşturulduğu kaydedildi.