Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Johnson’ın Zelenskiy ile görüşmesinde, halkının, Ukrayna halkının tamamen arkasında olduğunu vurguladığı belirtildi.

Açıklamada, Johnson’ın, Zelenskiy’e ve tüm Ukrayna’ya yönelik uluslararası destek ve hayranlığın her geçen gün arttığını dile getirdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Liderler, Rusya’nın barbar saldırılarının Ukraynalı sivillere yönelik artan tehdidini ele aldı ve Başbakan Johnson, Birleşik Krallık’ın Putin’in başarısız olmasını sağlama kararlılığının altını çizdi. Johnson, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’yı desteklemek için attığı adımları özetledi ve iki lider, Johnson’ın 6 maddelik uluslararası eylem planını ele aldı. Liderler, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyaçlarını gündeme getirdi ve Johnson, daha fazla savunma ekipmanı sağlamak için ortaklarla birlikte çalışmayı taahhüt etti.”

Açıklamada, ayrıca Johnson ile Zelenskiy’nin, “Rusya’nın gelişigüzel saldırıları ve ateşkes ihlallerini hızlandırdığı Ukrayna’daki kötüleşen insani durumu da görüştüğü” aktarıldı.