Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Afganistan’daki askeri birliklerinin büyük çoğunluğunun çekildiğini ve Birleşik Krallık’ın Afganistan’daki askeri misyonunun sona erdiğini belirterek, “Bizi Afganistan’a getiren tehdit büyük ölçüde azaldı.” dedi.

Johnson, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Afganistan’da görev yapan Birleşik Krallık askerlerinin ülkeden nihai çekilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Afganistan’ın El Kaide için artık bir üs olmadığını söyleyen Johnson, “20 yıl sonra eğitim kampları gitti, El Kaide liderliği ülke dışına itildi. Bu temel gerçekleri asla gözden kaçırmamalıyız.” diye konuştu.

Johnson, Afganistan’daki Birleşik Krallık askerinin çoğunun ülkeden ayrıldığını ve kesin bir tarih vermeden tamamının çekileceğini aktararak, “Bizi Afganistan’a getiren tehdit büyük ölçüde azaldı.” ifadesini kullandı.

Ancak Afganistan’dan gelen terör tehditlerinin devam ettiğini vurgulayan Johnson, “Taliban için zafere giden askeri bir yol yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, Afganistan’daki uluslararası varlığın asla kalıcı olmayı amaçlamadığının altını çizerek, çekilmek için asla mükemmel bir zamanın olmadığına dikkati çekti.

Askeri birliklerin Afganistan’dan ayrılmasının, Birleşik Krallık’ın Afganistan’a verdiği desteği kestiği anlamına gelmediğinin altını çizen Johnson, “Afganistan’a bu yıl 100 milyon sterlinden fazla kalkınma yardımı yaptık ve ulusal güvenliğe 58 milyon sterlin katkıda bulunduk.” dedi.

Başbakan Johnson, hükümetin Afganistan’da müzakere edilen bir çözüm için çalışmaya devam edeceğini ve bu çözümün Taliban’ı da içermesi gerekeceğini söyledi.