Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın 4 kıdemli yardımcısı, Başbakanlık binasında düzenlenen ve Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen partilerle ilgili Johnson üzerinde artan baskılar nedeniyle birkaç saat arayla görevlerinden istifa etti.

Johnson’ın Politika Şefi Munira Mirza, İletişim Direktörü Jack Doyle, Özel Kalem Müdürü Dan Rosenfield ve Müşteşarı Martin Reynolds görevlerini bıraktıklarını açıkladı.

Mirza, Başbakan Johnson’ın, İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın başsavcı olduğu dönemde pedofili Jimmy Savile’i yargılamada başarısız olduğu yönündeki bir iddiayı dile getirmesi ve bu yanıltıcı iddia nedeniyle özür dilemeyi reddetmesi üzerine istifa ettiğini duyurdu.

Başbakanlık Konutu 10 Numara’dan bir sözcü, Özel Kalem Müdürü Rosenfield’ın da Johnson’a istifasını sunduğu ve Başbakan’ın istifayı kabul ettiğini ancak bu pozisyona birisi atanana kadar Rosenfield’ın görevine devam edeceğini bildirdi.

Görevinden istifa eden bir diğer isim Reynolds’ın ise Dışişleri Bakanlığındaki görevine geri döneceği aktarıldı.

Boris Johnson’ın üst düzey yardımcılarının istifaları, Başbakan’ın partisi içindeki liderliğiyle ilgili artan rahatsızlığın ardından geldi.

Johnson, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sue Gray’in Başbakanlık binasında düzenlenen partilerle ilgili raporunu yayımlamasının ardından parlamentoda yaptığı konuşmada, Başbakanlık Konutu 10 Numara ve Kabine Ofisi’nin yönetim şekliyle ilgili değişiklikler yapacağı sözünü vermişti.