CGTN / Thomas O. Falk

Boris Johnson için, Downing Street’teki yasak partilerle ilgili skandal asla bitmeyen bir hikâye halini aldı. İşçi partili siyasetçiler Johnson’ı parlamentoya yalan söylemekle suçluyor ve bu nedenle istifa etmesini istiyorlar. Johnson ilk başta Avam Kamarası’nda kuralları ihlal ettiğini reddetmiş ve daha sonra bununla ilgili bir şey fark etmediğini ileri sürmüştü. Ancak, daha sonra kendisinin de bizzat söz konusu bu partilerin birkaçına katıldığı ortaya çıktı.

Johnson kendisinin yasaları ihlal ettiğinin ortaya çıkması ile birlikte, İngiltere tarihinde görevi sırasında yasaları ihlal eden ilk başbakan oldu. Johnson iki günlük Hindistan ziyaretinde resmi olarak temelde savunma, enerji güvenliği vi ticarete odaklanacak. Hindistan son zamanlarda önde gelen Avrupalı siyasetçilerin seyahat planlarında ikincil bir rol oynadı ancak Ukrayna’daki durum devam ederken, batı şimdi alışılmadık bir diplomatik saldırıya kalkıyor. Johnson yeni Delhi’nin kendisini Rusya’dan uzaklaştırmasından daha az bir şey istemeyecek.

HİNDİSTAN DİKKAT DAĞITMASIN

Haberlere göre, Johnson bu hafta kabine toplantısında İngiltere’nin Hindistan gibi ülkelerle “alternatif kaynak sağlamaları” ve “tedarik zincirlerini Rusya’dan uzaklaştırıp çeşitlendirmeleri için” çalışmak istediğini söyledi. Ancak Johnson Hindistan’ın petrol ve kömür ithali dahil Rusya ile ekonomik ilişkilerinin kesilemeyecek kadar büyük olduğunun çok iyi farkında. Ek olarak, gerçi Johnson Rusya’ya bağımlılığını azaltmak için Hindistan’la güvenlik iş birliğini derinleştirmek istiyor ama, Rusya ayrıca on yıllardır Hindistan’ın en büyük silah sağlayıcısı.

Son olarak en önemli noktalardan birisi, Johnson İngiltere ve Hindistan’ın yılın başında başladığı yeni bir serbest ticaret anlaşması görüşmelerine devam edecek. Anlaşma yapılması durumunda, Reuters4a göre yıllık ticaret hacmi 30 milyar avrodan fazla artacak. Şimdi, bu Johnson’ın başarabilme ihtimali olan tek hedef. Ama serbest ticaret anlaşması da kesin olmaktan uzak.

Özetle, Johnson’ın Hindistan ziyareti bir siyasi numara ve çok az şey elde edilecek gibi görünüyor. Bu kamunun dikkatinin dağılmamasını daha da hayati hale getiriyor. Bir hatırlatma; İngiltere karantinadayken insanların arkadaşlarını hatta ailelerini bile ziyaret etmesine izin verilmedi. Düğünlere ve cenaze törenlerine ancak katı kurallar altında izin verildi. Hayat aslen sıradan İngilizler için durdu. Ama Johnson ve Downing Street 10 numaradaki (Başbakanlık konutu) yardımcıları için değil.

JOHNSON VE HATALI ADIMLARI

Hükümet başkanı olmak kendisini dünya diplomasi sahnesinde sunmaktan ve yasaların kabul edilmesinden daha fazla bir şey demektir. Johnson’ın bir rol modeli olması ve örnek olarak liderlik etmesi bekleniyordu çünkü başbakanlar insanların nasıl davranacaklarını belirler. Ancak eğer başbakan kelimenin gerçek anlamıyla kafasına göre dans ederse, bu yerleşik bir durum olmadığı için, halka gönderilen mesaj ölümcül olur. Herkes kurallara uyarken “yukarıdakiler için”, seçkinler için farklı kuralların geçerli olduğu fikri birçok kimsenin zaten siyasete duyduğu güvensizliği daha da artırır. Ve bu olursa, demokrasi artan biçimde üzerine dayandığı hassas temelleri kaybeder.

Johnson’ın her yanlış adımı ile, sistem daha fazla insanı kaybetti ve bunlar sisteme sırtlarını dönecekler.  Johnson’ın Hindistan ziyareti hatalarını gizlememeli ve olduğu gibi tanımlanmalıdır; ülke içindeki krizlerinin dışında manşetler yaratmayı amaçlayan bir siyasi numara.