Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de kullanılan Covid-19’a karşı kullanılan Johnson&Johnson aşılarının bazı kişilerde nadir rastlanan bir reaksiyona yol açtığı belirtilen Ediz Tiyanşan, aşıyı olan kişilerin kanında pıhtılaşma meydana geldiğini ifade etti.

Pıhtılaşma yaşayan bir kişinin hayatını kaybettiğini belirten ve bir kişinin de durumunun ağır olduğunu kaydeden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu olayın üzerine hafta başında ülkenin birçok yerinde Johnson&Johnson aşılarının uygulaması geçici bir süre durduruldu. Ülkede güvenlilik onayını kazanmış üçüncü aşıydı. Johnson&Johnson aşıları tek dozluk aşılarının piyasaya sürmesi büyük bir mucize olarak karşılanmıştı. Dolayısıyla Johnson&Johnson ne kadar süreyle devre dışı kalacak? Acaba tamamen mi devre dışı kalacak? Bunlar merak konusu.

“BIDEN AFGANSİTAN’DAN ÇEKİLME İÇİN TARİH VERECEK”

Bu hafta yeni Başkan Biden’ın Afganistan’dan kalıcı bir çekilme ilanı yayınlaması bekleniyor. Seçilen tarih de 11 Eylül 2021. Oldukça sembolik bir tarih. Hatırlayacaksınız 11 Eylül 2001 yılında New York’taki İkiz Kulelerin yıkılmasının ardından tam 20 yıl geçtikten sonra belki de ABD güçleri artık Afganistan’dan çekilecek.  Trump, 1 Mayıs’ta ABD tamamen çekilecek diyordu. Biden yönetimi o tarihten sonra askerleri sınırlayacak. 3 bine yakın asker bulunacak 11 Eylül tarihine kadar Afganistan’da. Washington Post gazetesinin haberine göre,  askerlerin tamamen çekilmesi bekleniyor. Pek çok askeri veya istihbarat yetkilisi Afganistan’dan çekilmeyi daha uzun bir süreye yaymak istiyordu. Biden, uzlaşıcı bir tavırla Taliban’ın saldırılarını azaltmak amacıyla da böyle bir yol izliyor olabilir. Ancak uzmanlar Taliban’ın saldırılarının uzun süre devam edeceğini ve bölgede istikrarın sağlanmasının çok zor olduğunu söylüyorlar.

ABD’DE ENFLASYON YÜKSELİYOR

ABD yönetimi 1,9 trilyon dolarlık yardım paketini yasallaştırmıştı. Şu an halka çeklerle yardımlar gidiyor. Bunun üzerine 2 trilyon dolarlık altyapı paketi gündemde. Ekonomistler enflasyondan çok ciddi endişe ediyorlardı. Son istatistiklere göre enflasyon şimdiden hissedilmeye başladı. Geçen yıla göre enflasyon yüzde 2,6’ya ulaşmış durumda. ABD için oldukça yüksek bir rakam. Burada doların da değer kaybetmesinden bahsediyoruz. Geçtiğimiz sürece baktığımız zaman ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu rakamı yüzde 2’de tutmayı hedeflediğini görüyoruz. Hazine Bakanı da enflasyonla mücadeleye hazırız mesajı vermişti. Enflasyon, önümüzdeki süreçte Biden’ın önerdiği 2 trilyonluk paketin onaylanması sürecini zora sokabilir. Enflasyonun artması endişesi yılın geri kanında da devam edecek gibi görünüyor.”