Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Sığınmacılar meselesinin uzun bir süredir Türkiye’nin ciddi sorunu olarak masada durduğunu aktaran İsmet Özçelik, Ankara’nın Altındağ ilçesinde meydana gelen olaylara ilişkin açıklama yaptı.

ALTINDAĞ’DA UZUN ZAMANDIR GERGİNLİK VARDI

Altındağ ilçesinin uzun zamandır gergin olduğunu belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Gittiğiniz zaman mahalleye sanki başka bir ülkeye gitmişsiniz gibi bir görüntü vardı. Bu gerginlik bir süredir sürüyordu. Çok sayıda Suriyeli işsiz var, çocuk var bunlar ne olacak? İster istemez boş insanların yarattığı gerilim gündeme geliyordu ve sonunda patlak verdi. Bir kişinin ölümü çok sayıda kişinin yaralanması olayı oldu. Önceki gece Suriyelilere ait bütün iş yeri, araç yağmalandı. Bu acaba ülke geneline yayılır mı?

Araştırmalara da baktığınız zaman ‘Halkın en büyük sorunu nedir?’ diye sorulunca ilk sıralara ‘Suriyeliler’ diye bir madde eklendi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu idarecilere bir çağrı yaptı, Suriyelilerin ülkede kalıcı olduğu izlenimi verecek açıklamalardan kaçınılmasını istedi. Düzensiz göçmelerin ülke ekonomisi için vazgeçilmez olduğu açıklamalarının yapılmamasını istedi. Halkta bir öfke yaratıyor. Çünkü bunlar ucuz iş gücü, sigortasız çalışıyorlar, hem bir emek mücadelesinde sıkıntıya neden oluyor hem de ücret pazarlığında Türk vatandaşı olan emekçilerin pazarlık gücünü kıran bir etki yaratıyor.

Türkiye bir an önce Suriye ile oturacak anlaşacak Türkiye’deki Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri sağlanacak. Bunun konuşulması bile halktaki öfkeyi azaltır. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘Herkes bilsin ki, Türkiye yol geçen hanı değildir.’ dedi. Bu da bu meselenin Türkiye’yi yönetenler içinde de tartışılmaya başlandığını gösteriyor.

AFGANİSTAN’DAKİ TALİBAN İLERLEYİŞİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) girdiği ülkelere huzur falan gelmiyor. Irak, Afganistan, Libya aynı şekilde. Her gittiği yerde kan revan bırakan bir ülke.

Afganistan’da Taliban’ın ilerlemesi sürüyor, bu arada Asya ülkeleri de Taliban ile ilişkiye geçti. Taliban, Afganistan’da etkin güç olacak, bu ülke ile ikili ilişkiler sürdürülecek buna yönelik hazırlıklar görüyoruz özellikle Asya ülkelerinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban lideriyle görüşebileceği mesajını verdi. Erdoğan’ın da Katar üzerinden temasa geçtiği biliniyor.

Biz Kabil Havaalanı’nın kontrolü için ABD ile görüşmek yapmıştık. Temaslar devam ediyor, Milli Savunma Bakanı Pakistan’a gitti. Bizim için çatışma ortamı yaratmayacak şekilde çözüm bulunmaya çalışılıyor. Bizim de yakında Taliban ile görüşme yapmamız bekleniyor.

Kabil yönetimi Katar’daki Taliban yönetimine bir teklif sundu. Ülkedeki çatışmaları durdurursanız, ülke yönetiminde ortak söz sahibi olma teklifi sunuldu. Kabil yönetimi de Taliban ile bir şekilde anlaşmak en azından iktidarı paylaşmak için bir çaba içinde.

İRAN’DAN SHANGHAI İŞ BİRLİĞİ ÖRGÜTÜ ÇIKIŞI

İran Shanghai İş Birliği Örgütü’nde gözlemciydi. Şu anda öyle görünüyor ki, artık örgüte üye olma noktasına geldi. Bu Asya’nın birliği açısından da son derece önemli. Asya’da gelişen ve bütün dünyaya etkileyen bir rüzgâr var. Yepyeni bir kuvvet doğuyor ve bu kuvvet dünyanın büyük bir kesimini oluşturuyor. İran da buraya katılıyor ve dünyadaki dengeleri değiştirecek bir hamle. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Shanghai İş Birliği Örgütü’nü işaret eden açıklamalar yapmıştı, bu konuda net bir adım yok ama Türkiye’nin yönünü bu tarafa çevirdiği biçiminde yorumlanmıştı.”