Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşılama çalışmaları ve ilk sonuçlara ilişkin bilgi vermesinin beklendiği toplantıda, salgına yönelik tedbirler de değerlendirilecek. 

Restoran, kafe ve lokanta gibi işletmelere verilecek desteklerle 15 Şubat’ta başlayacak ikinci eğitim-öğretim yılı ele alınacak. Bu kapsamda okullarda yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı da değerlendirilecek. Kabinede ayrıca reform paketlerinin de görüşüleceği tahmin ediliyor.

NELER DEĞİŞEBİLİR?

Koronavirüsün seyrine bağlı olarak kısıtlamaların değiştirilmesine dair seçenekler tartışılıyor.

Restoran ve kafelerin belli kurallar ile açılabileceği, buralara Hayat Eve Sığar (HES) koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği bekleniyor.

Sokağa çıkma yasağına dair saatlerin de değişebileceği konuşuluyor. Cumartesi ve pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması öngörülüyor. Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin ise 21.00’dan 23.00’a çekilebileceği belirtiliyor.

Gündemdeki öncelikli başlıklardan biri de yüz yüze eğitim. Derslerin 15 Şubat’ta kademeli olarak başlatılması için devam eden hazırlıklar ele alınacak.

Kaynak: NTV