Polisin, tarihi eser kaçakçılarından kurtardığı altın ve gümüşten yapılmış 2,7 santimetre boyundaki “Arinna’nın Güneş Tanrıçası” heykelciği, ait olduğu topraklarda, İzmir Arkeoloji Müzesi’nin özel hazine odasında ziyaretçileriyle buluşuyor.

“Bin Tanrılı Halk” olarak adlandırılan Hititler için büyük önem taşıyan ve bir şehrin ana tanrıçasını simgeleyen 3 bin 500 yıllık Arinna’nın Güneş Tanrıçası heykelciği, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince, 2015’te Çiğli ilçesinde tarihi eser kaçakçılarının elinden kurtarıldı.

İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilen heykelcik, Kültür ve Turizm Bakanlığının “Göremediklerinizi Göreceksiniz” projesi kapsamında müzenin deposundan gün yüzüne çıkarıldı.

Altın ve gümüş karışımı ince bir levhadan kesilerek şekillendirilen, hale biçimli başlık taşıyan tanrıça heykelciği, aslan pençeli kolçakları ve ayakları olan taht üzerinde oturur vaziyette özel hazine odasındaki ziyaretçilerini karşılıyor.

Heykelciğin bir benzerinin Anadolu topraklarından Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) götürülerek New York Metropolitan Museum Art’ta sergilendiği biliniyor.

Arinna’nın Güneş Tanrıçası’nı simgeleyen diğer 3 örneğinden ikisi Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, 1’i de Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor.