Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Cander programda, kapanma süreci, koronavirüs salgınındaki son durum ve aşılama sürecini değerlendirdi.

Koronavirüs salgınında Türkiye’deki 3. dalganın çok daha ağır seyrettiğini belirten Prof. Dr. Başar Cander, vaka sayılarının 65 bine kadar çıktığını hatırlattı.
Hasta sayıları ile vefatlar arasındaki sayının yüksekliğine dikkat çeken Cander’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Acil ve yoğun bakımlarda ciddi bir hasta düşüşü görüyoruz. Sağlık sistemine başvurularda ciddi bir azalma var. Yani aslında bir şekilde bu dalganın da bittiğini görebiliyoruz. Kısıtlama başlamadan son 3 gün düşüş başlamıştı. Dalgaların da kendilerine göre özellikleri var. Kısıtlamalar da buna etki etti.

Şu anda beklentimiz düşüşün devam etmesi yönünde. Düşüşe etki eden iki faktör var. Birincisi, kısıtlama tedbirleri. İkincisi, dalganın zirve yapması ve düşmesi. Dalganın zirveden sonra düşmesi için gereken faktörler var. Kısıtlama da bunda etkili oldu. Ben büyük ihtimalle 5 binin altına düşeceğini düşünüyorum. Kısıtlamalar uzar mı? Tam kısıtlama olmaz ama hafta sonları kısıtlamalarıyla bu vakaların düşmeye devam edeceğini düşünüyorum.

Bundan sonraki süreçte birdenbire her yere aynı anda dağılmaya başlıyoruz. Bu yeni dalgalara neden olabilir. Herkes AVM’lere, sahillere, kalabalık ortamlara akın ederse bu kazandığımız şeyleri kaybedebiliriz. Tahmin ediyorum ki, herkes aynı anda her yere gidecek. O açıdan kademeli açılmada fayda var.

MUTASYONLAR VE AŞILAMA ÇALIŞMALARI

Dünya olarak bir buçuk yıllık bir deneyim yaşıyoruz, mutasyonlar da görülüyor. İngiltere mutantı yüzünden 3. dalgayı yaşadık. Hindistan çok ağır geçiyor. Hindistan’dan gelişlere çok dikkat etmek gerekecek çünkü çok ağır bir tablo var orada. Böyle bir mutasyon bize uğrarsa biz de zorlanırız, diye düşünüyorum. Umarım bize yayılmaz.

Aşılamada istediğimiz yerde olmadığımız aşikâr. Dünyada birçok ülke bu sorunu yaşıyor. Biz de insan gücü daha kolay elde edilen bir şeydir ama aşı olmadan insan gücüyle olmuyor. Tedarikte yaşanan problemler nedeniyle bunlar yaşanıyor. Yaz aylarında aşılama biterse okulları açarız normal yaşama gelecek sonbaharda ulaşırız, diye düşünüyorum.

Kapanmadan sonra kalabalıklardan virüs kapma hızlı olacağından, ‘kalabalıklara girmeyeceğim’ diye düşünmek gerekiyor. Buna uygun davranmak gerekiyor. Tedbirlere uyarak elde ettiğimiz kazanımı kaybetmemek için yeni bir kısıtlama olmayacak şekilde davranmamız gerekiyor.”