Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişimleri değerlendirdi.

Hafta sonu oynanan dev derbi maçını değerlendiren Behçet Üstün, “Fenerbahçe-Galatasaray derbisi beklendiği gibi futbol adına zayıf bir karşılaşma oldu. Seyircisiz olduğu için de gerilimi yüksek değildi. Maç öncesinde Fatih Terim, boş olması gereken tribünlerdeki seyircilerden ve küfürlerden bahsederek tansiyonu ‘alıştığımız’ derbi seviyesine getirmeye çalıştıysa da sahaya fazla bir yansıması olmadı. Fenerbahçe-Galatasaray için temiz bir karşılaşma oldu.

Maça gelirsek, net bir şekilde söylemek gerekiyor, Fatih Terim, Erol Bulut’u mat etti. Bunu sonuçtan bağımsız olarak söylüyorum. Yoksa tartışmalı pozisyonda gol kararı çıksa belki de sonuç olarak Erol Bulut istediğini alacaktı. Benim bahsettiğim oyun olarak mat ettiği. İlk devredeki Fenerbahçe-Trabzonspor maçı sonrasında “Erol Bulut, rüştünü ispat etti.” demiştim. Bir öz eleştiri yapmam gerekiyor; çok yanılmışım ya da erken konuşmuşum. O günden sonra Erol Bulut’un oyuna net bir dokunuşunu görmedik oyun içinde.

Fenerbahçe karşılaşmaya oldukça ürkek başladı. Bulut’un öncelikli planı beraberlik üzerine kurulu gibiydi. Fenerbahçe orta sahayı tümüyle Galatasaray’a teslim etmiş, fazlasıyla geride savunma yapıyordu. Sarı kırmızılılar belki de bu sezon orta sahada en rahat ettiği karşılaşmalardan bir tanesini oynamıştır. Galatasaray ise daha istekli olmakla beraber pozisyona girmekte zorlanıyordu. İlk devrede Galatasaray’ın pozisyonu yoktu, desek yalan olmaz. Buna karşılık Fenerbahçe daha ilk dakikada Samatta’nın bencilliği olmasa belki golü bulabilirdi.

İkinci devrede Fenerbahçe biraz daha hareketlenmeye niyetliyse de gole kadar yine Galatasaray istediğini yapan taraftı.

Gol sonrası Galatasaray’ın öncelikle skoru koruma isteği Fenerbahçe’nin mağlubiyetten kurtulma çabasıyla birleşince Fenerbahçe oyunu almış gibi gözüktü. Fakat üretkenlik yoktu, sonuç değişmedi.” dedi.

“FENERBAHÇE’DE PELKAS VE ÖZELLİKLE GUSTAVO’NUN EKSİKLİĞİ HİSSEDİLİYOR”

Sarı lacivertli takımdaki eksiklerin derbiye etkisini değerlendiren Üstün, “Fenerbahçe’de Pelkas ve özellikle Gustavo’nun eksikliği hissediliyor. Ancak sezonda 22 futbolcu transfer etmiş bir takımın iki futbolcunun yokluğunda bu kadar etkisiz ve daha da önemlisi ürkek olması açıklanabilir bir durum değil. Birçok oyuncuda futbol olarak geriye gidiş var ve bunun sorumlusu doğal olarak teknik kadro olmalı.

Galatasaray ise ara transferdeki doğrularının meyvelerini topluyor. Onyekuru ve Muhammed Mustafa Galatasaray’ın son altı golünün beşine imza attılar.

Sonuç olarak uzun süreli Kadıköy büyüsü son iki maçtır bozulmuş ve ibre Galatasaray’dan tarafa dönmüş gibi duruyor.” diye konuştu.

“BAŞKAN ALİ KOÇ’UN AÇIKLAMALARI ENTERESANDI”

Spor yorumcusu Behçet Üstün derbi sonrası yaşanılanlar için ise şunları söyledi:

“Fatih Terim’in maç öncesi tribünden gelen küfüre tepkisinden bahsetmiştim. Maç sonrası da sosyal medyaya Galatasaray soyunma odasından küfürlü görüntüler yayıldı. Küfüre karşıysanız karşısınızdır, değilseniz değilsinizdir. Bu ikilemleri aşamadığımız müddetçe bir yere varamayacağımız kesin.

Maç sonunda Başkan Ali Koç’un açıklamaları enteresandı. Bir ifade benim dikkatimi çekti; ‘Bize gelen görüntülere, bize göre verilmeyen golümüz ofsayt değil.’ dedi. Bunun meali birilerinin manipüle ettiği anlamına gelir ki, bu bir organize iş olması gerekiyor. Tek bir kişinin yapabileceği bir şey değil. Zira orada VAR teknisyenleri, VAR hakemleri, AVAR hakemleri var. Bütün bunların içinde olduğu bir organizasyon olması gerekiyor. Yani ya bu sözü söylemeyeceksiniz ya da bu sözü söylerseniz kimler bunu yapıyor bununla ilgili açıklama yapacaksınız. Bazı lafları söyleyip havada bırakmak hiç kimseye bir yarar sağlamıyor. Gerilimi anlamsız bir şekilde artırıyor sadece.”

“EN DAR KADRONUN BEŞİKTAŞ’TA OLDUĞU UNUTULMAMALI”

Beşiktaş-Konyaspor maçını da yorumlayan Behçet Üstün, “Zirvenin diğer ortağı Beşiktaş, özellikle on kişi kaldıktan sonra zorlanabilirdi. Ancak Konyaspor’un eksik rakibe rağmen oyun planında değişikliğe gitmemesi Beşiktaş’ın işine yaradı. Çok önemli bir galibiyet almış oldular. Sergen Yalçın iki maçtır ‘savaşmaktan’ bahsediyor. Fakat zirvedeki üç takım içinde en dezavantajlı olan Beşiktaş. Evet, oyun olarak en iyi futbolu Beşiktaş oynuyor ama en dar kadro da Beşiktaş’ta olduğu unutulmamalı.

Ligde devre arası tatili ve yüklemesi yapılamadığı gibi haftada ikişer maçla çok yıprandı takımlar. Önümüzde de 17 maç var. Yani eski sistemde koca bir devre var. Bu anlamda işi çok zor. Kadrosu geniş dediğimiz Fenerbahçe ve Galatasaray bile kadrosuna eklemeler yaptı.” açıklamasında bulundu