Tokyo Olimpiyat stadyumunda bu sabah düzenlenen kadınlar gülle atmada Çinli sporcu Gong Lijiao ayrı ayrı 19,95 metre, 19,98 metre ve 20 metre 53 santim derecesiyle, ilk sırada yer aldı ve altın madalyanın sahibi oldu.

Bu, Gong Lijiao’nun sporculuk hayatında kazandığı ilk Olimpiyat altın madalyası ve Çin atletizm takımının Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı ilk altın madalya olduğu gibi, Çin’in Tokyo Olimpiyatlarının atletizm dalında (atlama ve atma) kazandığı ilk altın madalya oldu.

Gong Lijiao’nun bu başarısı Çin’in kadınlar gülle atma finali için büyük önem taşıyor. Gong Lijiao, “Aslında bu tür spor pek ilgi çekmiyor, ben derin ilgim ve çabamla bu tür sporu ilgi odağına dönüştürdüm ve bugün başardım, şimdiki Çinli kadınların gülle atma çağı, Gong Lijiao’ya aittir.” diye konuştu.

21 yıllık çaba sonucu hayallerinin sonunda gerçek olduğuna işaret eden Gong Lijian, “Aslında, birçok kişi bana emekli olacak mısın?” diye sordu, cevabım ise “Ana vatanımın bana ihtiyacı olduğu sürece spor mesleğime hayatımın sonuna kadar devam edeceğim.”

32 yaşındaki Gong Lijian, böylece Olimpiyat Oyunları’na dördüncü kez katılmış oldu.