Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul sürecinin devam ettirilmesi, bu savaşın sonlandırılmasında kilit bir rol oynayabilir. Bununla ilgili çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da yer aldığı heyet, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından kabul edilen Kalın, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Andrei Yarmak ile de bir toplantı yaptı.

Kalın, “Ziyaretimizin amacı, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve tabii ki devam eden savaşla ilgili görüşmeler yapmak ve özellikle savaşın sonlandırılması ile ilgili çalışmalara katkı sunmak.” diye konuştu.

Kalın, “Sivillere yönelik saldırıların sonlandırılması konusunda durum daha da aciliyet kazanmış durumda. Hem bu konuları görüşmek hem de Mariupol başta olmak üzere buradan sivillerin tahliyesi, insani bir koridorun açılması ve diğer konularla ilgili kapsamlı görüşmeler yaptık.” dedi.

Kalın, Zelenskiy’in, bugüne kadar Ukrayna’ya verdiği destek ile savunduğu ve uyguladığı dengeli diplomasi ve müzakereye öncelik veren yaklaşımlarından dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiğini aktardı.

İbrahim Kalın, bu süreçte Antalya ve İstanbul’da önemli iki müzakere toplantısı yapıldığını hatırlatarak, “Özellikle İstanbul sürecinin devam ettirilmesi, bu savaşın sonlandırılmasında kilit bir rol oynayabilir. Bununla ilgili çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zelenskiy ve Putin ile görüşmelerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde bu konuyu ele aldığını dile getiren Kalın, şunları kaydetti:

“BM, burada nasıl bir rol oynayacak bunu da değerlendiriyoruz. Biz de hem ikili olarak hem BM ile koordinasyon halinde bu tahliyelerin gerçekleşmesi için çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bu, tabii savaşın bir ayağını temsil ediyor ama bir bütün olarak baktığınızda savaşı sona erdirecek zeminin güçlendirilmesi için herkesin el birliği ile çalışması gerekiyor. Yani savaşı uzatmak yahut uzatmaya zemin hazırlayacak yönde tutum sergilemek yerine savaşı sona erdirecek bir çabanın yoğunlaştırılması, bunun bir ana hedef ve irade olarak ortaya konması gerekiyor.”

Kalın, Rusya ile de temaslarının devam ettiğini belirterek, “İki tarafı bir masa etrafında bir araya getirebilmek ve çatışmaları önleyebilmek için Rusya tarafıyla da temasın mutlaka devam etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.