CNN, The Guardian ve CBC gibi Batılı medya organları, son günlerde sözde bir bağımsız “Xinjiang Raporu” ile ilgili haberleri köpürtmeye çalıştı. Sözde raporda, Çin merkezi hükümetinin Xinjiang’da uyguladığı politikaların, 1948 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme’ye aykırılık teşkil ettiği, Çin merkezi hükümetinin Xinjiang’da soykırım suçu işlediği iddia edildi.

İlk olarak söz konusu raporun içeriği gerçek dışı. Son 40 yılda, Xinjiang’daki Uygur nüfusu iki kattan fazla artarak 12 milyon 800 bine, Uygurların ortalama yaşam süresi de iki kattan fazla artarak 72’ye yükseldi. Uygurlar dâhil olmak üzere Xinjiang’daki tüm etnik gruplar, yasalar doğrultusunda çeşitli haklara sahip. Son yıllarda, Xinjiang’da istikrar, güvenlik ve hızlı ekonomik gelişme sağlandı. Bunlar, Xinjiang’daki insan haklarının gelişmesinde kaydedilen en büyük başarılar. 

İkinci olarak, sözde bağımsız “Xinjiang Raporu”nun nasıl kurgulandığına bakmak gerek. Söz konusu rapor, Newlines Institute for Strategy and Policy (NISP) adlı Amerikalı bir düşünce kuruluşu tarafından yayımlandı. Kuruluşun amacının ABD’nin dış politikası için propaganda yapmak olduğu herkesçe biliniyor. Çin karşıtı eylemleriyle tanınmış sözde uzman Adrian Zenz, bu düşünce kuruluşunun yazarlarından biri. Zenz, sözde Bağımsız Xinjiang Raporu’nun kurgulanma sürecine de katıldı. Diğer yandan, NISP’ye finans desteği sağlayan kurum ise ABD’de kalitesi ve güvenilirliği şüpheli olan Fairfax Üniversitesi.

“The Washington Post” gazetesi tarafından 6 Mart’ta yayımlanan bir haberde, Fairfax Üniversitesi’nin eski adının Virginia Uluslararası Üniversitesi olduğu, 2020-2021 akademik yılında üniversitede sadece 153 kayıtlı öğrenci bulunduğu belirtildi. Üniversitenin Twitter hesabının da yalnızca 13 takipçisi bulunuyor. Virginia eyaleti denetim kuruluşları, Fairfax Üniversitesinin yönetimini sert bir dille eleştirirken, üniversitenin kapanma riskiyle karşı karşıya bulunduğu bildiriliyor.

Diğer yandan, Doğu Asya uzmanı Tom Fowdy’nin “Chollima Report” adlı internet sitesinde yayımladığı bir haberde, NISP’nin ABD’deki Uluslararası İslami Düşünceler Enstitüsü’nün şubelerinden biri olduğu belirtildi. Enstitünün üyeleri teröre destek vermekten suçlu bulunmuşlardı.

Kalitesiz bir üniversitenin ve terör örgütünün desteğiyle yayımlanan sözde Bağımsız Xinjiang Raporu’na niye inanalım? Raporla ilgili haberlere yer veren Batı medyasının siyasi amaçlar taşıdığını herkes biliyor.