Son birkaç gündür, Kanada’da çok sayıdaki kamyon sürücüsü ve aşı zorunluluğu karşıtı kişilerden oluşan sözde “Özgürlük konvoyu”  Covid-19 aşısı yaptırma zorunluluğu kararını protesto etmek için ülkenin başkenti Ottowa’ya akın etti ve protesto eylemi ülke geneline yayıldı.

Kanada’nın Global News gazetesinde önceki gün yer alan habere göre,   mevcut karmaşık durum karşısında, Ottawa Polis Kurulu Başkanı Diane Deans, hükümetin çeşitli kademesinde yasal uygulamalarda yaşanan yetersizliğin protestoculara daha da cesaret kazandırdığını savunduğunu belirtti. Başkentin kamyon konvoyları tarafından “kuşatıldığını” belirten Diane Deans, yaşananları “ülke çapında ayaklanmadır” diye değerlendirdi.

Deans acil bir toplantıda, “ ‘İşgal’ sekizinci gününe girdi ve şehrimiz kuşatma altında” diye konuştu.

Bloomberg ve BBC’nin daha önceki haberine göre, Kanada’daki son protestolar, başlangıçta Trudeau hükümeti tarafından 15 Ocak’ta uygulanan kamyon şoförlerinin Kanada’ya girerken aşı sertifikalarını göstermelerini gerektiren yeni bir kuralı hedefliyordu. 15 Ocak öncesi kamyon şoförleri için ABD-Kanada sınırını geçerken neredeyse hiçbir sınırlama bulunmuyordu.  Daha sonra protestolar Kanada’nın halk sağlığı kısıtlamalarına karşı protestoya dönüştü.

Gösteriler kentte kaosa yol açtı ve birçok bölgeye yayıldı.