Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kamuoyunda savaş yasası olarak bilinen ve ülke genelinde uygulamaya konan Acil Durumlar Yasası’nın, kamyoncuların eylemlerine karşı son çare olduğunu savundu ve güvenlik güçlerine daha geniş yetkiler verilmesini talep etti.

Trudeau, Acil Durumlar Yasası’nın uygulanmasına dair Federal Parlamento’da başlayan oturumda yaptığı konuşmada, konvoy ablukacılarına ve protesto eylemlerine karşı söz konusu yasayı savundu.

Yasanın “sınırlı, hedefli, makul ve orantılı” olduğunu aktaran Trudeau, Acil Durumlar Yasası’nın kullanımının “son çare” olduğunu ifade etti.

Trudeau, Kanadalılara, yasanın Haklar ve Özgürlükler Şartı’nda yer alan korumaları aşmayacağına dair güvence vererek, şunları söyledi:

“Askeri çağırmak için Acil Durum Yasası’nı kullanmıyoruz, insanların ifade özgürlüğünü kısıtlamıyoruz, barışçıl toplanma özgürlüğünü kısıtlamıyoruz, insanların protesto haklarını yasal olarak kullanmalarını kısıtlamıyoruz. Ablukalar ve işgaller barışçıl protestolar değildir, durmak zorundalar.”

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN YETKİLERİ ARTIRILIYOR

Öte yandan Trudeau hükümeti, söz konusu yasanın uygulanmasına yönelik yeni bir önergeyi parlamentoya sunarak güvenlik güçlerine bir dizi yeni yetki verilmesini talep etti.

Önergenin kabul edilmesi halinde, ablukalara katılmak, eylem alanında kalmak, protestoculara yiyecek veya yakıt gibi yardımlarda bulunmak gibi eylemler “cezalandırılabilir suç” haline gelecek.

Ayrıca, 18 yaşın altındaki çocukların konvoy gösterilerinden herhangi birine “500 metreye kadar” yaklaşması veya göstericilerle seyahat etmeleri de yasaklanıyor.

Yeni kuralların ihlali, 5 bin Kanada dolarına kadar para ve 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecek.