Huawei şirketinin Mali İşleri Direktörü (CFO) Meng Wanzhou hakkındaki iade duruşması dün sona erdi. Ancak mahkeme kararı açıklanmadı.

Meng’in avukatı, davayla ilgili dolandırıcılık suçu bulunmadığı ve herhangi bir mal kaybına yol açılmadığı hatta riskin sebep-sonucuna dair rasyonel bir açıklama yapılamadığını vurguladı.

Global Times gazetesi tarafından dün gece Kanada’nın Beijing Büyükelçisine gönderilen açık mektupta Meng’in koşulsuz bir şekilde serbest bırakılması istendi. Aynı amaçla internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Konuya değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, birçok Çinlinin duruşmayı yakından takip ettiğini hatırlattı. Meng olayının tamamen siyasi bir hadise olduğuna dikkat çeken sözcü, ABD’nin bu olayı hukuk sebebiyle değil Çin’in ileri teknoloji firmalarını engellemek maksadıyla uydurduğunu dile getirdi.

Kanada’nın bu olayda ABD’nin suç ortağı olduğunu dile getiren sözcü, Meng’in Kanada’da herhangi bir yasayı ihlal etmediği halde yaklaşık bin gündür göz altında tutulduğuna dikkat çekti.

Global Times tarafından başlatılan online imza kampanyasına 24 saat geçmeden 3 milyon 500 bin kişinin destek verdiğini kaydeden sözcü, Kanada’nın Çin halkının bu güçlü talebini duymasını beklediklerini dile getirdi.

Sözcü son olarak Kanada’ya adalet ruhuyla hatalarını düzeltip Meng Wanzhou’yu serbest bırakması çağrısında bulundu.