Kanada’nın Quebec eyaleti hükümetinin, tıbbi muafiyeti olmadığı halde yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayanlardan sağlık vergisi alınacağını duyurması, ülkede yeni bir tartışma başlattı.

Quebec Eyaleti Başbakanı François Legault, yaptığı açıklamada, eyalette gelecek haftalarda ilk doz Covid-19 aşısını olmayı reddedenlerden sağlık vergisi alınacağını söyledi.

Uygulamanın ne zaman başlayacağı ve alınacak sağlık vergisi miktarının ne kadar olacağı konusunda bilgi vermeyen Legault, şöyle konuştu:

“Tıbbi olmayan nedenlerle aşı olmayı reddeden yetişkinler için sağlık katkısı getiriyoruz. Bu insanlar sağlık bakım ağımıza çok önemli bir yük getiriyorlar. Nüfusun aşı olan çoğunluğunun, bunun sonuçları olmasını istemesinin de makul olduğunu düşünüyorum. Quebeclilerin takriben yüzde 10’u aşısız durumda ancak sağlık yetkilileri, bu kesimin, hastanelerdeki Covid-19 yataklarının yaklaşık yüzde 50’sini doldurduğunu söylüyor.”

Quebec Başbakanı Legault’un kararı üzerine açıklama yapan Kanada Sivil Özgürlükler Derneği, söz konusu vergiyi “anayasaya aykırı” olarak nitelendirdi.

Dernek sözcüsü Cara Zwibel, vergi planının son derece rahatsız edici olduğunu, Haklar ve Özgürlükler Şartı’nın bedenleri ve tıbbi kararlar üzerinde bireysel özerklik tanıdığını kaydetti.

Zwibel, vergi cezasının, halk sağlığı hizmetlerine en çok ihtiyaç duyanları cezalandırmak ve yabancılaştırmakla sonuçlanacak bölücü bir önlem olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Siyahi ve yerli topluluklarla çalışan sivil toplum savunucuları da aşılanmamış yetişkinlerin maddi ceza ödemesi önerisinin, Kanada’nın salgın müdahalesinde eşitsizlikleri daha da derinleştirme riski taşıdığını ifade etti.