Kanada Federal Sağlık Bakanlığı, Amerikalı ilaç şirketi Johnson & Johnson’ın, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ürettiği aşının kullanımına onay verdi.

Kanada Federal Sağlık Bakanlığı Tıbbi Başdanışmanı Dr. Supriya Sharma, Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında, “Kapsamlı ve bağımsız bir incelemenin ardından Bakanlığımız, aşının Kanada’nın sıkı güvenlik, etkinlik ve kalite gereksinimlerini karşıladığını belirledi.” dedi.

Sharma, Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısının, Biontech/Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşılarının ardından, Covid-19 salgını ile mücadelede onay verdikleri dördüncü aşı olduğunu hatırlattı.

Johnson & Johnson’ın aşısından 10 milyon dozu hemen teslim edilmek üzere, toplamda 38 milyon doz sipariş edildiğini belirten Sharma, bu sayının ihtiyaca göre artabileceğini kaydetti.

Sharma, söz konusu aşının etkinliğini ise 60 yaş ve üzeri için yüzde 64 olarak açıkladı.

Johnson & Johnson şirketi, tek doz uygulanan ve kolay koşullarda muhafaza edilebilen aşı için Kasım 2020’de Kanada Federal Sağlık Bakanlığına kullanım izni başvurusunda bulunmuştu.

Johnson & Johnson, üç aya kadar 2 ila 8 derece sıcaklıkta muhafaza edilebildiğini açıkladığı Covid-19 aşısının, klinik deneyler sonrası orta dereceli ve ağır Covid-19 vakalarına karşı yüzde 66 oranında koruma sağladığını duyurmuştu.