Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bazı Kanadalıların, Hong Kong’da meydana gelen protestoları “insan hakları eylemleri” olarak nitelendirdiğini, Kanada’da yaşanan benzer eylemleri ise “demokrasi için tehdit” olarak gördüğünü kaydetti.

Kanada polisi son günlerde Ottawa’daki göstericilere, biber gazı, şok bombası ve cop kullanarak müdahale etti. Kanada hükümeti protestocuların “demokrasi için tehdit” oluşturduğunu açıkladı.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, söz konusu olayın Kanada’nın içişleri olduğunu, bu olayı değerlendirmek istemediğini söyledi. Wang, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak bir sorum var. 2019’da Hong Kong’da radikal güçler polise şiddet kullanarak saldırdığında, kamu düzenini bozduğunda, Kanada yönetimi neden yaptığı açıklamada ‘dünya çapındaki insan hakları eylemlerini desteklediklerini’ vurguladı? Neden Hong Kong polisinin yasaya göre görevini yapmasını eleştirdiler? Bu tip olayları, Hong Kong’da olduğunda ‘insan hakkı’ bağlamında, Kanada’da olduğunda ‘demokrasiye tehdit’ bağlamında değerlendirmek açık bir çifte standarttır.”