Çin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 47. Toplantısı’nda, Kanada’nın insan hakları ihlallerini derhal durdurması gerektiğini belirtti.

Çin temsilcisi Rusya, Beyaz Rusya, Kuzey Kore, İran ve Suriye gibi ülkeler adına toplantıda yaptığı ortak açıklamada, Kanada yönetiminin ülkedeki yerli halkı katletme, yerli halkın toprağını işgal etme ve yerli asimilasyonu suçlarını işlediğini ifade etti. Aslında Kanada’nın Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili soykırım yalanları, kendi sınırları içinde gerçek oldu.

Kanadalı Senatör Peter Harder yaptığı konuşmada, “Kanada’nın tarihinde korkunç olaylar meydana geldi. Ancak Kanada’nın ahlaki üstünlüğünü savunarak Çin’e protesto etmesi ne kadar da ironik.” diye konuştu.

Kısa süre önce Kanada’da yerli halkın çocuklarının okuduğu yatılı bir okulda 215 çocuğun kalıntılarının olduğu bir mezarlık bulundu. Okulun dosyalarında çocukların ölüm bilgileri ile ilgili kayıt bulunamadı. Anne ve babalarından uzaklaştırılan bu çocuklar fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılarak hayatlarını kaybetti.

Tam olmayan istatistiklere göre, Kanada’da yaklaşık 150 bin yerli çocuk ailelerinden ve kültürlerinden kopartılarak sözde yerli yatılı okullara yerleştirildi. Bu çocuklardan 50 bini gördüğü işkenceden hayatını kaybetti. Kanada’daki Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu tarafından 2015 yılında yayımlanan raporda, yerli yatılı okulların yerli halkın asimile edildiği oluşumlar olduğu belirtildi.

Bazı Kanadalı politikacılar bugüne kadar yerli halkın çıkarlarını ihmal ederek, ırkçılık dahil pek çok insan hakları sorununa göz yumdu. 2007 yılında BM Genel Kurulu’nun onayına verilen Yerli Halkların Hakları Deklarasyonu, BM’ye üye ülkelerin ezici çoğunluğunun desteğini kazandı, ancak Kanada ve ABD gibi bir avuç ülke tarafından reddedildi.

Son günlerde yapılan bir anketin sonuçlarına göre, Kanadalıların yüzde 34’ü “ırkçı bir ülkede yaşadıklarını” düşünüyor. Kanadalı tarihçi Tyler Knox ise beyaz üstünlüğünün Kanada’da halen çok yaygın olduğunu ifade ediyor.

Kanada, tarihte ciddi insan hakları suçları işleyen bir ülke olarak başka ülkeleri kınama hakkına sahip değildir. Kanada, yalanlara dayanarak Çin’e mesnetsiz suçlamalarda bulunmak suretiyle aslında insan hakları alanındaki başarısızlığını sergiliyor.

BM İnsan Hakları Konseyi’ne ait birçok kurumun uzmanları tarafından yayımlanan ortak bildiride, Kanada hükümetinin yakın zamanda keşfedilen ve 200’den fazla yerli çocuğun kalıntılarının bulunduğu mezarlıkla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapması ve ölenlerin yakınlarına tazminat ödemesi gerektiği ifade edildi.

Bu, uluslararası toplumun adalet çağrısıdır. Kanada insanlığın vicdanına hesap vermelidir…