Kanada’nın başkenti Ottawa’da önceki gün olağanüstü hal ilan edilmesine neden olan protestolar devam ediyor.

Ottawa Belediye Başkanı Jim Watson, olağanüstü halin mevcut protestoların neden olduğu ciddi tehlikeleri ve kamu güvenliğine yönelik riskleri yansıttığını kaydetti.

Göstericilerin araçlarını caddelerde park ederek yolları kapatması, kentte trafiğin felç olmasına neden oldu. Jim Watson, şehir merkezinin “kontrolden çıktığını” belirterek, olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu. Ayrıca Ottawa’nın bulunduğu Ontario Eyaleti Valisi Doug Ford, Ottawa’nın göstericiler tarafından “işgal edildiğini” açıkladı.

Ottawa polisi, şehir merkezindeki protestoculara yakıt ve malzeme tedariki yapılmaması konusunda halkı uyardı ve “Göstericilere yardım getirmeye çalışan herkes tutuklanabilir” açıklamasını yaptı. Polis ayrıca gelecekte cezai kovuşturmalarda kullanmak için araç plakaları gibi kanıtlar topladıklarını ifade etti.

PROTESTOCULARA ABD’DEN DESTEK GELDİ

Ottawa’daki kaosta, bazı Amerikalı politikacılardan gelen maddi ve manevi desteğin etkisi var. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatörü Ted Cruz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu “aşırı sol” ve “sert politikalar” benimsemekle suçladı ve protestocuların yanında olduğunu belirtti.

ABD’nin eski Kanada Büyükelçisi Bruce Heyman ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD-Kanada ilişkilerinde geçmişte teknik sorunlar yaşandığını, ancak şu an bazı ABD’li politikacıların Kanada’nın içişlerine bizzat müdahale ettiğini vurguladı. Heyman açıklamasında, “ABD’deki hiçbir grup hiçbir koşulda Kanada’daki yıkıcı faaliyetleri finanse etmemelidir.” ifadelerine yer verdi.

OTTAWA’DA PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR, POLİS YAKITLARA EL KOYDU

Justin Trudeau yönetiminin birkaç gün önce Covid-19 aşısının zorunlu olması yönündeki talimatına karşı çok sayıda kamyon şoförü Kanada’nın büyük kentlerinde protestolar gerçekleştiriyor. Başkent Ottawa’da araç trafiği durma noktasına geldi.

Ottawa polisi dün binlerce litre yakıta el koydu ve bir akaryakıt tankerini taşıdı. Emniyet makamlarından edinilen bilgiye göre, Ottawa’da yaklaşık 5 bin protestocu gösterilere devam ediyor.

Öte yandan, bir Kanada mahkemesi 10 günlük geçici yasak ilan ederek, kamyonların kent sakinlerini rahatsız etmemesi için korna çalmayı yasakladı.