Global Times

Beijing Olimpiyat Köyü’ne gelip sosyal medyada deneyimlerini coşkuyla paylaştıkça sporcularla Kanada delegasyonu, İnternet’e düşen çeşitli vlog’larla (video blog) Çinli insanlara bu kış sporları santralinin dostane yanını gösteren en duyarlı kişi gibi görünüyor. Bazı Kanadalı kayakçılar kaplan baskılarıyla süslenmiş üniformalar giydiler ve Kanada’nın Beijing 2022 Kış Olimpiyatları Misyon Şefi Catriona Le May Doan, Beijing’deki sürat pateni ovalini “muhteşem” olarak nitelendirdi. Bu durum ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun geçen yılsonlarında Beijing Kış Olimpiyatları’na görevli göndermeyeceğini duyurduğu gergin Çin-Kanada ilişkileriyle tam bir tezat oluşturmuştur.

Sporcuların heyecanı, insanlığın harika bir eseri olan Olimpiyat Oyunlarının cazibesinin bir kanıtıdır. Bazı ülkeler ile anlaşmazlıklarınız ve hatta savaşlar bile olsa dahi olimpiyatlar, böyle bir etkinliğin asıl amacı olan adil spor rekabeti yoluyla iletişim ve birleşme için temel bir platform sağlayabilir.

AMERİKALI VE KANADALI POLİTİKACILAR KENDİ SPORCULARINA BÜYÜK ZARAR VERECEK

Olimpiyat Oyunları, sporcuların değerlerini gösterdikleri bir mekân haline geldi. En iyi durumda olanlar üç veya daha fazla Olimpiyat Oyununa katılabilir, ancak çoğu sporcunun vazgeçmesi imkânsız olan tek bir fırsatı vardır. Bu nedenle, Beijing Olimpiyatlarını itibarsızlaştırmaya ve boykot etmeye çalışan bireysel Amerikalı ve Kanadalı politikacılar, kendi sporcularına büyük zarar verecektir. Ekipmandan yönetime, Beijing Olimpiyatları her yönden büyük ölçekli proje yönetiminin nihai örneğidir. Bu nedenle Olimpiyat Köyü’nde kalan Kanadalı sporcuların heyecanını gizlemek zor oldu, çünkü çoğu çok odaklanmış ve seçtikleri disiplinlere değerli yıllarını adamışlardı.

Bir anlamda; sporcularının Çin’de eğlenmeleri, spor ve olimpiyatlardan keyif almaları, Çinlilerin içtenlikle onlardan iyi performans göstermelerini beklemeleri Kanada yumuşak gücünün yeniden icadıdır. Sporun olması gereken ve Olimpik ruhun anlamı budur. Bencilce boykot için bağıran Batılı politikacılar kendilerinden utanmalı, çünkü Beijing Kış Olimpiyatları kesinlikle birlik ve mükemmellik için çabalamanın sevincini iletmek için bir sahne olacak.

BEIJING KIŞ OLİMPİYATLARI GRÇEK DIŞI BATI ANLATILARINI ÇÜRÜTMEK İÇİN BİR FIRSAT

Kanada medyası bir keresinde, olayı çevreleyen tüm yönleri olumsuz bir perspektiften yorumlayarak, Beijing Olimpiyat planlarının “zaten politikaya saplanmış ve Covid-19 tehdidi altında” olduğunu öne sürmüştü. Ancak kendi sporcuları Çin’e gelip Çin’in dünyanın her yerinden arkadaşlarının Oyunlara katılması için ne kadar iyi hazırlandığını kendi gözleriyle gördüklerinde, Batılı politikacıların anlatmak istediği hikâyelerin dünya çapında sürdürülemez olması kaçınılmaz.

Bu sefer Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Kanada ve diğer Batı medyası küresel kamuoyuna hâkim olamadı ve bu ülkelerden daha fazla ülke Beijing Kış Olimpiyatlarını övdü. Çin’in uzun bir süre Batı’dan sistematik saldırılar ve çatışmalarla birçok alanda karşılaşması kaçınılmazdır. Bununla birlikte, Çin dünyanın dört bir yanındaki insanlara açılmaya devam ederken, Çin’deki deneyimleri ülkenin gelişiminin bir kanıtı ve Batı karalamalarının en iyi karşı hamlesi olacaktır.

Beijing Kış Olimpiyatları, gerçek Çin’i dünyaya tanıtmak ve saçma Batı anlatılarını çürütmek için harika bir fırsattır. Bu medya kuruluşları da sonunda bunu kendi güvenilirliklerini zedelemek için yaptıklarını yavaş yavaş ayrımsayacaklardır. Uzun süredir espriler yazıp hikâyeler uyduruyorlar ve yapmaya da devam edecekler. Ancak uzun vadeye bakıldığında, bunu yapmanın marjinal faydası gitgide azalacak ve Çin zamanla her şeyi olumlu açıklamalar ve belgelerle kanıtlayacaktır.