Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, bugün temeli atılacak Kanal İstanbul’a ilişkin, “Toplamda 15 milyar dolarlık bir projedir bu. Bunun içinde hepsi içerisinde 6 tane köprünün maliyeti de 1,6 milyar dolar. 12 yılda kendi maliyetini karşılayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarında satır başları şöyle:

“Bugün ilk kazma vuruluyor. Etaplar halinde de yapılabilir. Köprünün temeli atılacak, diğer taşımalar için de çok yoğun bir iş var. 1 yıl hazırlık, 5 yılda yapım olarak düşünüyoruz. 6 yıl sonra Kanal İstanbul bitmiş olacak. Dünyanın en büyük projelerinden birisi ve uzun soluklu bir çalışma.

Kanalın uzunluğu 45 kilometre. Bunun yüzde 70’i doğal su yolu. Bir su yatağı var, orada Küçükçekmece ile Sazlıdere arasında kullanılan atıl bir yer var. Küçükçekmece Gölü de dâhil olmak üzere yüzde 70’i zaten doğal su yatağı. Kanal uygun hale getirilip derinleştirilecek. Yüzde 30’unda bir hareket olacak. Derinleştirme işi zor mühendislik işi.

İstanbul Boğazı ancak 25 bin gemiyi kaldırabilir. İstanbul’da şu anda yıllık 43 bin gemi geçiyor. Şu an Marmara’da onlarca gemi sırada bekliyor. Şu anda İstanbul Boğazı’nın yönetimi bakanlığımız tarafından yapılıyor.

“TOPLAM 15 MİLYAR DOLARLIK PROJE”

Toplamda 15 milyar dolarlık bir projedir bu. Bunun içinde hepsi içerisinde 6 tane köprünün maliyeti de 1,6 milyar dolar. 12 yılda kendi maliyetini karşılayacağını düşünüyoruz, bizim raporlarımız öyle gösteriyor.  Bizim projede gecikmemizin en büyük sebebi genel bütçeye yük olmadan yapmaya çalışmamız. Gelir getirici bir proje bu, 12 yılda maliyetini çıkaracak. 12 yılda bunu karşıladı, ondan sonra ülke buradan yüzyıllar boyu para kazanacak.  Hem işlev görecek hem de ülke buradan para kazanacak.

KANAL, MÜSİLAJA ÇARE OLACAK MI? 

Kanal İstanbul’un müsilaja etkisi ne olur diye sorulunca çıkartılan raporlar var. Karadeniz’den Marmara Denizi’ne kadar bir akıntı olacak. Müsilajın nedeni suyun sıcaklığının artması, deniz kirliliği ve hareketsizlik. Karadeniz’in suyunun geçtiği etkileşim yönünde bir hareket olacak. Sıcaklığın düşmesinin etkisi olacak ve geçtiği oranda bir etkisi olacak. Müsilaj sorununu çözmez ama sorunun çözülmesinde katkısı olur.”

Kaynak: CNN Türk