CRI Türk Ekonomi Servisi

Çin’de Bahar Bayramı ve Kaplan Yılı kutlamaları geride kalırken, Kaplan Yılı’nın ilk işlem gününde Çin’deki endeksler pozitif bir seyir izledi.

Shanghai Bileşik Endeksi yüzde 2’nin üzerinde değerlendi. Global Times’ın haberine göre endekslerdeki pozitif seyirden, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ile ilişkili olan şirketler de pay aldı.

HİSSELERDE OLİMPİYAT OYUNLARI ETKİSİ

Kış Olimpiyat Oyunları ile ilgili hisseleri gösteren endeks günlük yüzde 1,5’in üzerinde değerlendi.

Kış Olimpiyat Oyunları kültürel ürünleri üreticileri Cultural Investment Holdings ve Beijing Yuanlong Yato Culture Dissemination Co, iyi bir yükseliş trendi yakalarken, Olimpiyatlara mühendislik desteği veren COFCO Engineering & Technology Co hisseleri yüzde 5’in üzerinde kazanç elde etti.

Kış Olimpiyatları’nın maskotu Bing Dwen Dwen ürünlerinin satışında patlama yaşandığı bildirilirken, yaklaşık 1 milyon kişinin Tmall’da Bing Dwen Dwen ürünlerinin stokunu bitirdiği belirtildi. Olimpiyat komitesinin üretimin artırılması için fabrikaları koordine ettiği ifade edildi.

Borsadaki yükselişe bankacılık, petro-kimya ve inşaat sektörleri de katıldı. Shanghai ve Shenzhen piyasalarının yaklaşık toplam değeri 411 milyar yuana (64 milyar dolar) ulaştı.