CGTN / Bradley Blankenship

Her iki pazar için de büyük bir nimet olarak görülen Çin-Avrupa Birliği (AB) Kapsamlı Yatırım Anlaşması (CAI) yedi yıllık müzakerelerin ardından aralık ayında imzalandı. Anlaşma, temelde Avrupalı ​​firmalara Çin’in sürekli büyüyen tüketici pazarına eşi görülmemiş bir erişim sağlayacak bir şekilde iki pazar arasındaki ticaret ve yatırım çerçevesinin ana hatlarını çiziyor. Bu, iki taraf arasındaki ilişkilerde uzunca bir süredir önemli bir anlaşmazlık noktası olmuştu ve AB’nin CAI şartlarından muazzam bir kazanç sağlayacak olması şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte anlaşma aralık ayından bu yana Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanmayı bekleyen bir kararsızlık içinde canlılığını yitiriyor. Çin ile AB arasındaki son olaylar, zorlu anlaşmanın maalesef unutulup gideceğini gösteriyor gibi görünüyor. Mart ayına geri dönersek, AB, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Müslümanlarına karşı insan hakları ihlali yapıldığı iddiasıyla Çinli yetkililere yaptırım uyguladı ve bu, yaklaşık otuz yıl önce Çin’e yönelik getirilen silah ambargosundan bu yana ilk oldu. Bu temelsiz iddiaları şiddetle reddeden Beijing buna, bazı AB bireylerine ve oluşumlarına benzer yaptırımlar uygulayarak karşılık verdi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, AFP haber ajansına geçen hafta salı günü verdiği röportajda, anlaşmanın esasen bu kavga nedeniyle askıda olduğunu söyledi. Dombrovskis, “Şimdi bir anlamda Avrupa Komisyonu tarafındaki siyasi sosyal yardım faaliyetlerini askıya aldık. AB yaptırımlarının ve aralarında Avrupa Parlamentosu üyelerinin de bulunduğu Çin’in karşı yaptırımlarının da yürürlükte olduğu mevcut durumda, ortamın anlaşmanın onaylanması için elverişli olmadığı açıktır.” dedi.

Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü de aynı gün Deutsche Welle’ye anlaşmanın onay sürecine başlanmadığını ve yasal inceleme altında olduğunu söyledi. Sözcü, sürecin duraklatıldığını, çünkü “daha geniş AB-Çin ilişkilerinin gelişen dinamiklerden ayrı tutulamadığını” söyleyerek, Çin’in karşı önlemlerinin “kabul edilemez ve üzücü” olduğunu sözlerine ekledi. Elbette, Avrupalı ​​yetkililerin bu açıklamaları, G7 dışişleri bakanlarının esas olarak ana konunun Çin olduğu Londra’daki tartışmasıyla aynı zamana denk geldi. Toplantıdan sonra grup üyeleri, “insan hakları” veya “basın özgürlüğü” gibi konuları birlikte gündeme getiren Çin konusunda ortak bir çerçeve üzerinde anlaştılar.

ÇİN EKONOMİSİ ABD’DEN ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR KONUMDA

Basın toplantısından çıkan basmakalıp sözlere bakıldığında, şimdi ve aralık arasında bir şeylerin değiştiği aşikâr ve bu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın selefi Mike Pompeo’nun değil, Washington’ın yanında yer alması gerçeğiydi. Açıkça görülüyor ki, Avrupa’nın yeni Amerikan Başkanı Joe Biden yönetimine bir miktar inancı var. Ancak bu inanç kör olmamalı. Tamamen ekonomik açıdan bakıldığında, Biden ve ABD siyaset kurumunun başından beri istediği şey olan CAI’dan vazgeçmek gülünç olacak. Çin ekonomisi ABD’den çok daha güçlü bir konumda ve tüketici pazarı bir nesil içinde ABD’yi geçecek. Bu ortaklıkta bulunabilecek çok daha fazla istikrar var.

Bununla birlikte, sarsılmaz bir ABD-AB ilişkisinin gerekliliği her zaman değerler açısından çerçevelenmiştir. Görünüşe göre, bu paylaşılan değerler paha biçilemez, ama bunlar tam olarak nedir? Söylemesi zor. ABD, dünyaya günün her saati insan hakları ve demokrasi hakkında ders veriyor, ancak muhtemelen gezegendeki herhangi bir ülke arasında en kötü sicile sahip. Ülke, tek taraflı saldırganlık, zorlayıcı eylemler, dış müdahale yoluyla uluslararası hukuku rutin olarak ihlal ediyor ve zulmünü açığa çıkaran her milliyetten gazetecilere saldırıyor.

Kendi nüfusuna acı çektirmek konusunda ise ABD hükümeti, başarısız bir federal yanıt sayesinde yaklaşık 600 bin vatandaşının Covid-19’dan ölmesine izin verdi. Bunun ötesinde ABD, bu yetmezmiş gibi, uluslararası hukuka göre bir tür işkence türü olan hücre hapsine isteyerek maruz bırakılan dünyanın en büyük cezaevi nüfusuna sahiptir. Yalnızca bu tanımla, ABD dünyanın en büyük işkencecisidir.

Irkçılık ve cinsiyete dayalı şiddet gibi diğer sistemik meselelerden bahsetmeye bile gerek yok. Ayrıca, ABD’nin sosyal refah, evrensel sağlık bakımı veya eğitime evrensel erişim gibi ortak Avrupa değerlerini paylaşmadığı gerçeğini de detaylandırmıyoruz bile. Bu çerçeve mantıklı değil. CAI’dan vazgeçmek, AB’nin ekonomik çıkarlarına aykırı olacak ve bunun Avrupalı ​​işletmeler, girişimciler ve işçiler için sonuçları olacaktır. Ayrıca, ABD, sürekli olarak başlangıçtan beri ihlal ettiği Avrupalıların önemsediği değerleri korumak için hiçbir şey yapmaz.

AB yetkilileri ve parlamenterleri, 74.216.154 Amerikalının Transatlantik ilişkileri paramparça eden adamı yeniden seçmek için oy verdiği gerçeğini unutmasalar iyi olur.