Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin de yer aldığı Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (Euro 2020) başladığını hatırlatan Üstün, “Turnuvaya ciddi beklentilerle gittik fakat ilk maçımızda beklediğimizin çok çok altında bir futbol gördük. Hatta futbol bile denilmez belki. Evet, grubun favorisi turnuvaya hiç kaybedemeden gelen İtalyanlardı. Defansif takımlarının çok uzağında, daha hızlı hareket eden rakibi daha fazla boğan bir İtalya vardı, son dönemlerde. Ancak bizim maçtaki oyunları olağanüstüydü. Karşılaşma sonrası İtalya milli takımının teknik direktörü Roberto Mancini’nin demeci çok doğruydu. Maçı özetleyen demeç onunkiydi; ‘Türkiye’ye hiç opsiyon tanımadık’ dedi. Gerçekten de maç boyunca yapmak istediğimiz hiçbir şeyi yapamadık. Maçı kötü oyunumuz veya taktiğimiz üzerinden okumakta yanlış olur. İtalyanlar geçekten hiç nefes aldırmadılar bunu kabul etmek lazım.” dedi.

İPLER HALEN ELİMİZDE

İtalya maçını kaybetmekle karalar bağlamaya gerek olmadığını belirten Üstün, “İtaya maçı kâğıt üstünde ‘kaybedilebilir maç’ olarak görünebilir. Bizi üzen sahada varlık gösterememiz oldu. Yoksa bu maçtan puan alamamak büyük bir sürpriz değil. Hiç moralimizi bozmamamız gerekiyor. İyi bir milli takımız var. Grupta yer alan Galler ve İsviçre tam bize göre rakipler. En büyük şansımız da Galler-İsviçre maçının berabere bitmiş olması. İpler halen elimizde. Bu iki maçtan alınacak 4 puan dahi gruptan çıkmamıza yetebilir. Milli Takımımızın bu iki maçı kazanabilecek gücü de var aslında. Öte yandan İtalyanların gruptaki diğer takımlara karşı kaybetmesini de beklemiyorum açıkçası.” diye konuştu.

ŞU ANA KADARKİ EN GÜZEL MAÇ: HOLLANDA-UKRAYNA

Turnuvada şu ana kadar oynanan maçların genel bir değerlendirmesini de yapan Üstün, “Gruplarda bütün maçlar henüz oynanmadı ama İtalyanlar rakiplerine çok ciddi bir mesaj göndermiş durumda. Bunun dışında favorilerden Belçika, Rusya karşısında aldığı farklı galibiyetle iddiasını göstermiş oldu. Her turnuvaya büyük umutlarla gelen sonra büyük hayal kırıklığı yaşayan İngiltere, yine iyi bir başlangıç yaptı. Hırvatistan biraz hayal kırıklığı oldu açıkçası. O kadar yetenekli ve iyi isimlerin olduğu takımdan daha iyi bir futbol bekliyordum. Bugüne kadar oynanan maçlar arasında turnuvanın en güzel maçı belki de Hollanda-Ukrayna karşılaşması oldu. Her iki takım da golü düşündü. Hollanda kalitesini konuşturdu ve kazanmayı bildi.” ifadelerini kullandı.

ERİKSEN OLAYI VE SPORUN BİRLEŞTİRİCİ RUHU

Spor yorumcusu Behçet Üstün, Euro 2020’nin en önemli olayının Danimarka – Finlandiya maçında Christian Eriksen’in kalp durması geçirmesi olması olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Danimarka’nın iyi oynadığı anlarda oldukça üzücü bir olay yaşandı. Fakat buradan çıkarılacak çok ciddi dersler var hepimiz için. Birincisi doğrudan bizi ilgilendiriyor. Birtakım insanlar belki de gündeme gelmek için bazı şarkılar, hamasi söylemler vs… ile neredeyse turnuvayı savaşa çevirmeye kalktılar. Daha önce soğumuş olan ve yeniden ısınırken milli takıma bu tip söylemler gerçekten insanları yine soğutmaya teşneydi açıkçası. Yine bir firma reklam filminde abuk sabuk bir ifade kullandı, sosyal medyada çok gündem odu. Sporun ruhunda olmaması gereken şeyler bunlar. Eriksen olayı bunları yüzümüze çarptı.

Eriksen sedye ile çıkarılırken Danimarka ve Finlandiyalı taraftarların ortaklaşa onun ismini tezahürat yapması, maç kaldığı yerden tekrarlandığında Finli oyuncuların Danimarkalı oyuncuları alkışlarla karşılaması… Sporun ruhu bu. Sporun özü bu. Bir tebrik de sağlık çalışanlarına ve o esnada orada sorumluluğunu yerine getiren herkese. Danimarka Milli Takımının Simon Kjaer’in liderliğindeki tavrı da çok önemliydi.

Dünyanın her tarafında insanlar Eriksen için dua ettiler. Kalpleri birleşti, hüzünlendiler, üzüldüler. Bu da sporun birleştirici ruhunu bir kez daha göstermiş oldu.”