Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüs nedeniyle karantinaya giren Avrupa’da hava kalitesinin artığına dikkat çeken Yusuf Özkan, “Salgının önemli yanlarından biri buydu. Çünkü hayat bir anda durdu. Okullar ve işyerleri kapandı. İnsanlar evde kalmak zorunda kaldı. Bu da özellikle kara yollarında trafiğin önemli ölçüde azalmasına neden oldu. Bununla birlikte de havadaki nitrojen dioksit oranı ciddi anlamda düştü yani hava kirliği büyük ölçü azaldı. Özellikle İspanya, Fransa ve İtalya’daki kentlerde bu ciddi bir şekilde hissedildi. Havadaki nitrojen dioksit oranının düşmesiyle birlikte hava kirliliği biranda ortadan kayboldu. Bununla birlikte de Avrupa’da her yıl hava kirliliği nedeniyle yaşanan 800 ölümünde önlendiği bildirildi. Uzmanlar hava kirliğine yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması yönünde yapılacak olan çalışmalarda bunun kendilerine yol gösterebileceğini belirttiler.” dedi.

AVRUPA’DA “ODUN SOBASI VE ŞÖMİNE YAKMAYIN” UYARISI

Avrupa’da yaşanan enerji krizine değinen Özkan, “Avrupa’da geçen yıldan bu yıla elektrik ve doğal gaz fiyatların da yüzde 500-600 oranında artış gözlendi. Avrupa’da birçok insan tasarruf etmek için şömine ve odun sobasına döndü.  Ancak bunun hava kalitesi açısından ciddi zararları var. Belçika’daki resmi makamlar halkı bu hafta şömine ve odun sobası yakmamaları konusunda uyardı. Yapılan araştırmaya göre, iki saatlik odun sobası veya şömine yakmak Brüksel’den Viyana’ya giden bir aracın yarattığı kirliğe eş değer bir kirlilik yaratıyor. Diğer birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde de buna benzer uyarı haberleri medyada yer alıyor. Odun sobasından çıkan duman nedeniyle birçok AB ülkesinde akciğer rahatsızlıklarının tetiklendiği belirtiyor.” diye konuştu.

EVCİL HAYVANLARLA UYUMAK ZARARLI MI?

Özkan, kedi ve köpeklerle birlikte uyuma konusunda yapılan araştırma ile ilgili olarak da “Uzun süre var olan bir tartışmaydı. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan araştırma sonrasında aslında dört ayaklı dostlarımızın çok da masum olmadıkları ortaya çıtı. ABD’de köpeklerin dörtte biri, kedilerin ise yüzde 60’ı yatakta sahipleri ile birlikte uyuyorlar. Avrupa’da da bu oran oldukça yüksek. ABD’de bu tartışmalar sorası Avrupa’da da benzer tartışmalar gündem geldi. Hollanda’da yapılan araştırmaya göre, evcil hayvanların yatak odalarına alınması ve birlikte uyunması iyi değil. Çünkü bu hayvanlardan insanlara ciddi sağlık sorunları geçebiliyor. Başta deri ve cilt hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklar bulaşabiliyor. Araştırmacılar ‘evcil hayvanlarla uyumanın ayakkabılarınızı yorganıza silmekten farkı yok’ diyor. Birçok hayvanseverlik ise buna tepki gösterdi.” ifadelerini kullandı.

HAYVANLARIN DENEYLERDE KULLANILMASINA TEPKİ

Deneylerde hayvanların kullanılmasına tepkilerin devan ettiğini belirten Özkan, “Buna ilişkin yasalar çıkarıldı, çalışmalar yapıldı. Özellikle AB’nin ciddi yaptırımları ve izleme organları var ancak buna rağmen hayvan deneyleri devam ediyor. İspanya’da 760 bin, Hollanda’da 450 bin, Belçika’da 220 binden fazla hayvan deneylerde kullanıldı. Bunların arasında kemirgenler, balık türleri, fareleri, kuşlar, kediler, köpekler ve maymun gibi birçok hayvan var. Hayvanların deneylerde kullanılmasına tepkiler de mevcut. Laboratuvar şirketi yetkilileri de araştırma yapmak için başka alternatiflerinin olmadığını bu nedenle de alternatif bulunan kadar bu deneylere devam edeceklerini söylüyorlar.” açıklamasında bulundu.