Çin hakkında yürütülen yalan haber kampanyasında Karar gazetesi açık ara önde gidiyor. Ancak bu konuda hatırı sayılır derecede “dış yardım” alıyor. Zira yalanların, pardon haberlerin tamamına yakını Batı kaynaklı. Ancak son zamanlarda fotoğraf konusunda sıkıntı yaşıyorlar galiba. Çinli güvenlik görevlisinin bulunduğu görsellerle “algı oluşturmanın” modası geçti. Bir güvenlik görevlisi ve oradan geçen bir Uygur’un bulunduğu fotoğrafın altına “namaz yasaklandı” diye yazmak inandırıcı olmuyor.

Karar gazetesi iki gün arka arkaya iki farklı konudaki haberde aynı fotoğrafı kullandı. 15 Mayıs günü “Çin camileri tahrip ediyor, ibadethaneleri yıkıyor” şeklindeki kuyruklu yalanın görselinde iki güvenlik görevlisi bir bahçe kapısının önünde iki Uygurla konuşuyor. Öncelikle fotoğrafın nerede çekildiği belli değil. Ortada olağanüstü bir durum görünmüyor. Fakat, Karar gazetesi fotoğrafın altına “Camilerin girişlerinde polislerin beklediği görülüyor” diye yazmış.

Fotoğrafla ilgili ayrıntıları ne kadar “boş” olduğunu göstermek için aktarıyorum. Ertesi günü, 16 Mayıs’ta Türkiye’de 71 baronun Uygur konusundaki çağrısının haberi var. Aynı fotoğraf, bu kez altına “2017’den bu yana kamplara kapatılan Uygur Türkü sayısı hızla artıyor” diye yazılmış. Yalan farklı, fotoğraf aynı. Fotoğrafın aynı olması bir anlamda yazılanların yalan olduğunu da gösteriyor.

NÜFUS YALANLARI

Çin karşıtı kampanyada son yıllarda sık tekrarlanan yalanlardan biri de zorunlu doğum kontrolüyle Uygur nüfusunun düştüğü şeklinde. Karar gazetesi başlıkta “Uygur nüfusunda 4 yılda sert düşüş” diye yazmış. İddianın kaynağı, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü. Bu kurum Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminden maddi destek almasıyla tanınıyor. Haberin fotoğrafı Reuters ajansından, Uygur diasporasının gösterilerinden sık kullanılan bir görüntü.

Benzer iddialar Raoul Wallenberg İnsan Hakları Merkezi ile iş birliği içindeki Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü’nün raporunda da yer alıyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki mesleki eğitim öğretim merkezinde hiç bulunmamış bir Uygur kadının burada “zorla kısırlaştırıldığını” iddia etmişti.

VERİLER

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, “doğrulanabilir somut istatistiklerle”  2010-2018 döneminde Xinjiang’daki Uygur nüfusunun 2,55 milyon veya yüzde 25,04 artarak 10,17 milyondan 12,72 milyona yükseldiğini duyurdu.

“Uygur nüfusunun artış hızı, sadece yüzde 13,99 olan Xinjiang’ın toplam nüfusunun üzerinde değil, aynı zamanda Han nüfusunun yüzde 2’si bir yana, yüzde 22,14 olan tüm etnik azınlık gruplarının da üzerinde. Xinjiang’daki 3,09 milyon yoksul insanın tamamı yoksulluktan kurtarılırken, 2014’ten 2019’a kadar bölgenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 919,59 milyar yuan’dan (140,6 milyar dolar) 1,36 trilyon yuan’a (207,9 milyar dolar) yükseldi ve yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 7,2 oldu.”

Karar’ın mumu yatsıya bile yetişmiyor.

Kamil Erdoğdu