CGTN / Hamzah Rifaat Hussain

Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı, 26 Nisan’da karşı casusluk güvenliği çalışmalarına ilişkin düzenlemeleri yayımladı. Bu düzenlemeler, karşı casusluk güvenlik ve önleme çalışma sistemlerini iyileştirmenin yanı sıra fikri mülki hakların çalınması, ekonomik hakların bozulması ve egemen bir devlette ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek hassas bilgilerin ifşa edilmesi yoluyla ihlal edilebilecek insan haklarına saygı göstermeyi ve korumayı amaçlamaktadır.

Düzenlemeler, düşman güçlerinin korsanlık yapmaması, Çin’i yıkmak girişiminde bulunmaması veya tehdit etmemesini sağlamaya yönelik doğal bir egemenlik hakkıdır. Bu düzenleme, duyurulmasının ardından yine de bazı Batılı medya tarafından Beijing’in sert tedbirlerle muhalefeti bastırarak etkisini gösterme girişimi olarak ilan edildi. Düzenlemelere daha yakından bakıldığında, bu, iddia edildiği gibi Çin destekli istihbarat savaşıyla değil, ulusal güvenliği korumaya yönelik uyumlu çabalarla ilgili olduğunu gösteriyor.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nde Çin dış politikası konusunda uzman Malcolm Davis’e göre, Çin Komünist Partisi (ÇKP), şirketler, üniversiteler ve düşünce kuruluşlarını bu tür kuralların bölgesel olarak ekstra uygulanıp uygulanmayacağı konusunda belirsizliğe çekiyor. Bu kapsayıcı genelleme, Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden ulusal güvenlik ve terörle mücadele uzmanı Li Wei’nin sözleriyle karşı casusluk güvenlik çalışmasının gerçek önemini açıklamada yetersiz kalıyor. Bunlar, Çin devletine karşı casusluk faaliyetlerine girmeleri için parasal olarak ikna edilen veya korkutulan muhtemel vatandaş vakalarını engelleme girişimleridir. Bu, Davis gibi insanların hatalı olarak ifade ettiği bir “karışıklık” değil herhangi bir egemen devlet tarafından ulusal çıkarları korumaya yönelik önleyici bir tedbir görevini görür. Özellikle Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Taiwan ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde hatalı değerlendirmelerin teşvik edilmesine aktif olarak dâhil olan Batı istihbarat kurumları karşısında, ulusların bir gereklilik olarak caydırma veya vazgeçirme hakkı vardır.

BATI’NIN İSTİHBARAT YOLUYLA YIKMA TEHDİDİ

Çin, casusluk faaliyetlerine ilişkin endişelerini ifade etme konusunda yalnız değil. 2021 Stratejik Rekabet Yasasını destekleyen bir ülke, bu tür kuruluşların istihbarat toplamayı örtbas ettiği gerekçesiyle yumuşak güç girişimlerini kısıtlama politikasını daha önceden benimsemişti.

Bu tür spekülasyonlar, baskı, sınır dışı etme veya yaptırımlarla mücadele etmek zorunda olan Çin diasporası ve yurt dışında çalışan Çin vatandaşları üzerinde etki yaratan sıkı iç önlemlerin uygulanmasıyla sonuçlanır. Bir dizi Çin vatandaşı, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Trump yönetiminden çeşitli yetkililerin iş insanlarının ve öğrencilerin fikri mülkiyet hırsızlığına dâhil olmuş olabilecekleri uyarısıyla birlikte casusluk iddiasıyla yargılandı. Amerikalı akademisyenlerin kendileri bunu tamamen ırkçı fişleme olarak değerlendirdi.

Trump dönemi geçmiş olabilir, ancak Batı’nın istihbarat yoluyla yıkma tehdidi devam ediyor. Kanadalı diplomat Michael Kovrig’in istihbarat toplama yoluyla hassas bilgileri çalması ve Amerikalı iş insanı Kai Li’nin FBI’a Çin devlet sırlarını sağlaması gibi vakalar, kurumlara, gruplara, kuruluşlara ve enstitülere iç risk değerlendirmeleri yapmaları için rehberlik edecek düzenlemeler gerektiriyor.

Yabancı casus teşkilatlarının piyonu olmanın, bu tür önlemlerin alınması gereken iç barış ve istikrarı tehlikeye atacağını çok azı inkâr edebilir. Bu nedenle, karşı casusluk güvenlik çalışmalarına ilişkin düzenlemeleri, Çin’deki ulusal güvenliği korumanın etkili bir yolu olarak görmek kritiktir. Beijing, çoğu kez haksız bir şekilde şeytanlaştırıldı veya amaçlarını haklı çıkarmak için saldırgan bir şekilde gözetleme uyguladığı için kötü şöhretli kabul edildi. Damgalama girişimleri veya devlet sırlarını çalmak için casus kullanmak, hiçbir egemen devlet için kabul edilemez ve Çin ayrı tutulmamalıdır.