Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Lidya Kralı Kroisos’a ait eserlerin de yer aldığı dünyada eşi benzeri olmayan 432 parçalık Karun Hazineleri, “sanal müze” uygulaması üzerinden de ziyaret edilebiliyor.

“Karun Hazinesi” olarak bilinen ve aralarında daha önce iki kez çalınarak yurt dışına kaçırılan Kanatlı Denizatı Broşu’nun da bulunduğu Lidya Kralı Kroisos’a ait 432 parça paha biçilmez koleksiyon, sergilendiği Uşak Arkeoloji Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyanın en değerli hazineleri arasında gösterilen “Karun Hazineleri” ile birlikte yaklaşık 2 bin 500’ün üzerinde eserin sergilendiği Uşak Arkeoloji Müzesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle geçmiş yıllara göre daha sakin bir dönem yaşıyor.

Modern müzecilik anlayışıyla tasarlanan ve 2018 yılında açılan müzede, milattan önce 560-546 yılları arasında hüküm süren Lidya Kralı Kroisos ile Lidya’nın üst düzey komutanlarından kalan ve “Karun Hazineleri” olarak adlandırılan 432 parçadan oluşan dünyanın en değerlileri arasında gösterilen eserler sergileniyor.

Lidya Kralı Kroisos’a ait olduğu bilinen, iki kez çalınarak yurt dışına kaçırılan ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle tekrar ülkeye getirilerek Uşak Müzesinde sergilenen “Kanatlı Denizatı Broşu” başta olmak üzere “Aslan Başlı Bilezikler”, “Kanatlı Güneş Kursu Kolye”nin de yer aldığı 432 parçalık eserler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Salgın öncesinde yılda yaklaşık 40 bin kişinin görmek için müzeye geldiği “Karun Hazineleri”, Covid-19 nedeniyle geçmiş yıllara oranla daha sakin bir dönem yaşasa da salgın sonrasında etkileyici güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.