Topkapı Sarayı Daire Başkanı Kocaman, Kaşıkçı Elması’nın çalındığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bu gerçek dışı iddiaların bugün tekrar gündeme gelmesi, turizmi baltalama amacı taşıdığı kanaatindeyiz.” dedi.

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, Kaşıkçı elmasının da sergilendiği Dış Hazine Bölümü’nde düzenlediği basın toplantısında, Topkapı Sarayı’nın, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına devriyle birlikte yaklaşık 200 bin eserin devredildiğini anlatarak, bu eserlerin sayımı için içerisinde uzmanların yer aldığı 12 ayrı komisyon kurulup titiz bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Topkapı Sarayı’nda sergilenen eserlerin tamamının güvenlik açısından speküle edilemeyeceğine dikkati çeken Kocaman, “Bu eserler müzecilik açısından gerekli tüm önlemler alınarak sergilenmektedir. Özellikle bu salonda yer alan Kaşıkçı Elması ve Topkapı Hançeri, Topkapı Sarayı, Milli Saraylar’a bağlandığı zaman depoda yer alıyordu. Ziyaretçilerin en çok sordukları eserler de bunlardı. Daha önce Fatih Köşkü’nde sergilenen bu eserler köşkün 2014’te restorasyona alınması nedeniyle depoya kaldırılmıştı. Biz ziyaretçilerin görmesi için geçici olarak silahların olduğu bu salona getirdik. 32 aydır bu salonda sergileniyor.” ifadelerini kullandı.