Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Lübnan ve Körfez ülkeleri arasındaki krizin çözümü için Beyrut’u ziyaret edecek.

Lübnan Başbakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve Katar Emiri Şeyh Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleştirilen 26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) bir araya geldiği ifade edildi.

Açıklamada, Mikati ile görüşen Al Sani’nin Lübnan ve Körfez ülkeleri arasındaki krizin çözümü ve Lübnan’a destek için Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’yi kısa bir süre içerisinde Beyrut’a gönderme sözü verdiği kaydedildi.

Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi’nin Yemen ile ilgili Riyad yönetimini eleştiren açıklamaları üzerine Suudi Arabistan ile Bahreyn 29 Ekim, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de 30 Ekim’de Lübnan’daki büyükelçisini geri çağırmıştı.

Lübnan, söz konusu ülkelerin büyükelçilerini Beyrut’tan çekmesi üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) krizin çözümü için ara bulucu olmasını istemişti.