Katar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı ve tıbbi yardımların dağıtımı konusunun siyasallaştırılmaması çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Lulva el-Hatır, başkent Doha’da düzenlenen “Küresel Krizler Karşısında Hukuk; Araçlar ve Sorunlar” başlıklı uluslararası konferansta konuştu.

Ülkesinin, uluslararası sistemin adalet, eşitlik ve insani değerleri temsil etmesi gerektiğine inandığını belirten Hatır, “Bu sistemin özünde, insanca ve onurlu yaşama hakkına saygı gösteren adil bir uluslararası hukuk sistemi olmazsa bu gerçekleşmez.” dedi.

Bazı ülkelerin salgın döneminde kendi içine çekildiğine işaret eden Hatır, “Koronavirüs felaketi içimizdeki iyi ve kötüyü ortaya çıkardı. Bazı ülkelerin bu süreçte başkasına yardım eli uzatmayı reddettiğini gördük.” ifadelerini kullandı.

Tıbbi yardım ve Covid-19 aşısının dağıtımının politize edilmemesi gerektiğini aktaran Hatır, “Bazı çevrelerin Covid-19 aşısını tekelleştirmeye dönük kanun çıkaracağı haberleri var. Bunu reddediyoruz ve uluslararası toplumun da reddetmesi gerekir.” diye konuştu.

Hatır, Covid-19 salgını süresince ülkesinin 70’ten fazla ülke ve insani yardım kuruluşuna tıbbi yardımda bulunduğunu sözlerine ekledi.