Gazeteci ve yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Güller, Kazakistan’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Dünyadaki her halk ayaklanmasının zemininin olması gerektiğini belirten Güller, “Geçmişe dönüp Mısır’a bakarsak ‘Arap Baharı’ denilen bir süreç var. Kimine göre de Arap halk ayaklanması. Orada da doğrudan Mübarek’i devirmek için toplanılmamıştı. Öncesinde Süveyş Kanalı’nda işçilerin uzun süre devam eden eylemleri ve grevleri vardı. Bu zeminin üzerinden bir politik eyleme dönmüştü. Şimdi benzerinin Kazakistan’da da olduğunu görüyoruz. Ajanslara düştüğü gibi öyle eylemler, 4 Ocak akşamı başlamış değil. Bunun öncesinde petrol bölgelerinde grevlerin olduğunu biliyoruz. Grevin nedeni olarak yaklaşık 40 bin işçinin çıkarılma iddiası var. Bunun üzerine hükümetin bir de LPG’ye iki kat zam yapması nedeniyle şehir merkezlerinde de halk faktörü bu grevlerin üzerine binmiş görünüyor.” dedi.

KAZAKİSTAN’DAKİ KARIŞIKLIK ÇİN VE RUSYA’NIN İŞİNE GELMİYOR

Kazakistan’daki karışıklığın dünyaya etkilerine değinen Güller, “Kazakistan, Orta Asya’nın kalbinde, Çin ve Rusya’nın ortasında. Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi batı ağzında çok önemli bir bölgede. Rusya’nın güneyinde güvenlik kuşağı açısından çok kritik bir yerde. Buradan baktığımızda Kazakistan’daki karışıklık Çin ve Rusya’nın işine gelmiyor. Tersine bu iki ülke Kazakistan’da istikrar görmek isteyeceklerdir. Kazakistan’daki karışıklığın bir tek Batı’ya faydası olacaktır. Batı’ya üstelik iki kere faydası olacaktır. Kazakistan’daki bir karışıklık, Rusya’yı Ukrayna cephesi üzerinden Rusya ile çarpışan Batı’ya, Rusya’nın dikkatini dağıtacak, Batı ile pazarlıkta elini zayıflatacak bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. Benzeri bir süre önce Belarus noktasında olmuştu.” diye konuştu.

“NAZARBAYEV DÖNEMİ FİİLEN BİTMİŞ OLDU”

Kazakistan’daki gelişmeleri iç siyaset açısından da değerlendiren Mehmet Ali Güller, “Kazakistan’da uzun bir süredir Nursultan Nazarbayev iktidarı var. Her ne kadar 2019’da görevini bıraktıysa da aslında ipler halen Nazarbayev’in elindeydi. Düne kadar da devlet konseyinin başkanıydı. Benim dikkatimi çeken şu; haklı olarak zamlar protesto ediliyor, bunun karşılığında da hükümet istifa etti. Sonra Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, devlet konseyi başkanlığı yetkisini Nazarbayev’den aldı. Bu bana ilginç geldi. Çünkü Tokayev, Nazarbayev rejiminin devamı. Fakat iktidar meseleleri bazen güç mücadelesini bazen çekişmeleri ortaya çıkacağı için kırılmaları meydana getirebilir. Dolayısıyla Tokayev’in haklı bir zeminde başlamış eylemleri bir ‘iç darbe’ olarak kullanma olasılığının yaşanabileceği bir durum var. Bir anlamda Tokayev devlet konseyinin başkanlığını görevini kendi üzerine alınca Nazarbayev dönemi fiilen bitmiş oldu.” dedi.

“ABD’NİN EKONOMİK PAYLAŞIMI GİTTİKÇE BOZULDU”

Mehmet Ali Güller, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongre binasına yapılan baskının yıl dönümü için ise şunları söyledi:

“Emperyalist Amerika’nın yıllardır çeşitli ülkeleri bombalayarak, çeşitli ülkelere ‘demokrasi’ adı altında darbeler ve insan hakları adına kışkırtma yaparak dünyaya kan kusturmanın, Amerika’da çok küçük bir parçasının bile onları nasıl korkuttuğunu görüyoruz. Böyle bir durum ile karşılaşmış olmaları, biraz da yaptıklarının sonucu olarak Amerikan halkının ders çıkarması gereken bir durum. Fakat bazı Amerikalı eski askerlerin 2024’te daha beterinin yaşanacağına dair uyarıları var.

ABD’nin ekonomik paylaşımı gittikçe bozuldu. En zengin yüzde 1, ilk defa geçen yıl en attaki yüzde 50’nin servetinin toplamını geçti. İnanılmaz bir makas açıldı. Bütün Amerikalıların zengin olduğu bir rüya yok artık. Çok çok zengin Amerikalılar ve çok fakir Amerikalılar var. Şu anda 43 milyon Amerikalı açlık ve yoksulluk sınırının altında. Bu kuşkusuz Amerika içinde bir kırılma yaratıyor.”