Kazakistan temsilcisi, Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında Hong Kong’un Çin’in bir parçası olduğunu, bu yüzden Çin’in içişlerine karışılmaması gerektiğini ifade etti.

BM İnsan Hakları Konseyi 47. Oturumu kapsamında dün ifade özgürlüğü konulu diyalog toplantısı yapıldı.

Kazakistan’ın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Zhanar Aitzhanova toplantıda yaptığı konuşmada, Hong Kong işlerinin Çin’in içişlerine dahil olduğuna dikkat çekerek, diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesinde ısrarcı olunmasının önemine vurgu yaptı.

Aitzhanova konuşmasında “Kazakistan, BM Tüzüğü ve uluslararası hukuk temelindeki küresel düzeni destekliyor. Bu düzenin yerine başka düzen getirilemez. Kazakistan, diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesinde ısrarcıdır. Kazakistan, Tek Çin ilkesine de bağlıdır. Hong Kong işleri, Çin’in içişlerine dahildir. Çin’in bölgede uyguladığı Bir Ülke İki Sistem politikası siyaset, ekonomi, toplum ve kültür alanlarında çağın ana eğilimlerine tümüyle uygundur. ” ifadelerini kullandı.

BM İnsan Hakları Konseyi 47. Oturumu şu an Cenevre’de devam ediyor. 67 ülke yaptıkları ortak açıklamada Çin’in insan hakları konusundaki tutumuna desteklerini belirtti. Bunun yanı sıra 20’den fazla ülke de bağımsız veya müşterek konuşmalarında Çin’e desteklerini dile getirdi.